Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Wiersz "Miłość" Andrzeja Bursy inspiracją dla uczniów z III LO

Wiersz Andrzeja Bursy "Miłość" stał się inspiracją do stworzenia nowych utworów dla uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, którzy wzięli udział w projekcie "Z kulturą na Ty".

Projekt rozpoczął się blokiem z warsztatów literackich, które prowadzi Mateusz Pakuła,  dramatopisarz, dramaturg oraz reżyser teatralny. Słuchaczami byli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypiana Kamila Norwida  w Kielcach. – Wybór wiersza nie był wielkim zaskoczeniem. Twórczość Andrzeja Bursy mocno przemawia do nastolatków, jest to poeta bardzo konkretny i mówi wprost. Ta poezja działa na młodzież, porusza ważne społecznie tematy. Każda grupa jak do tej pory rozważała wiersze Bursy, natomiast większość poszła w inną stronę – podkreślił prowadzący warsztaty Mateusz Pakuła. – Podzieliliśmy się na dwie grupy pięcioosobowe. Powstałe prace, z jednej strony różne od siebie, doskonale się dopełniały  – dodał dramatopisarz.

Młodzież zgodnie stwierdziła, że wiersz Andrzeja Bursy od razu przykuwał uwagę, był kontrowersyjny, a zarazem ciekawy. – Opowiada o relacjach międzyludzkich, miłości, ale w dosyć nietypowy sposób. Na warsztatach podobało mi się to, że mogliśmy wyrazić swoje własne opinie, zajęcia różniły się znacznie od tych prowadzonych w szkole – powiedziała Wiktoria Zaborska, uczestniczka warsztatów. – Wiersz "Miłość" został wybrany głosem większości, mnie osobiście najbardziej podobał się wiersz "Nie"  Stanisława Barańczaka. Ten utwór nawiązywał do czasów komunizmu, do codzienności ludzi w tamtym okresie – dodała Oliwia Golmento. Tak jak podczas poprzednich dni warsztatowych, uczestnicy musieli na podstawie wybranego wiersza napisać nowy tekst. – Nasza grupa starała się zobrazować utwór w postaci alegorii zwierzęcia, które utożsamia się z zachowaniem ludzkości, które były omawiane w tym wierszu. Skupiliśmy się na tym, aby w sposób metaforyczny przekazać tematykę utworu – dodała Oliwia.

Projekt z "Kulturą na Ty" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO