Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

BIZNES

Politechnika i energetyka

poniedziałek, 09 października 2017 07:28 / Autor: Piotr Wójcik
Politechnika i energetyka
Politechnika i energetyka
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Tworzenie inteligentnych sieci energetycznych, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności – to główne cele współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Grupy Energetycznej. Strony podpisały dziś w tej sprawie porozumienie.

Kielecka uczelnia techniczna planuje wspólnie z ze skarżyskim oddziałem PGE Dystrybucja S.A.  starać się o dofinansowania na realizację projektów związanych z energetyką. - Będą to niewątpliwie działania ukierunkowane na innowacyjność i wygrywanie projektów operacyjnych i pozyskiwania z nich środków finansowych. Skupimy się na tym, co w tej chwili w energetyce jest na topie, czyli na elektromobilności, odnawialnych źródłach energii i sieci inteligentnej. Ogromnym polem do popisu będą właśnie inteligentne sieci, czyli takie, które same lokalizują uszkodzenie i rekonfigurują się tak, by w danym momencie jak najmniej odbiorców pozostawało bez prądu - mówi Wojciech Nita, Dyrektor Generalnego Oddziału Skarżysko-Kamienna.

Politechnika Świętokrzyska szans na rozwój dopatruje się przede wszystkim w opracowywaniu rozwiązań dla samochodów elektrycznych. - Jest szereg programów, które wymagają zbudowania specjalistycznych urządzeń. To zwłaszcza elektromobilność. Potrzebne są systemy pozwalające na bardzo szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Mamy pewną filozofię podejścia do tego problemu. Konsultujemy ją właśnie z PGE i szukamy innych chętnych, z którymi moglibyśmy stworzyć konsorcjum i skutecznie postarać się o finansowanie - informuje profesor Andrzej Kapłon z Zakładu Energoelektroniki, Maszyn i Napędów Elektrycznych Politechniki Świętokrzyskiej.

PGE Dystrybucja S.A. Skarżysko-Kamienna dostarcza energię elektryczną dla 800 tysięcy odbiorców.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO