Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

BIZNES

Mikrorachunek podatkowy – zalety nowych rozwiązań e-administracji. Materiał partnera

piątek, 20 grudnia 2019 11:41 / Autor: Radio eM
Mikrorachunek podatkowy – zalety nowych rozwiązań e-administracji. Materiał partnera
Mikrorachunek podatkowy – zalety nowych rozwiązań e-administracji. Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Mikrorachunki to nowe rozwiązanie, polegające w dużym uproszczeniu na tym, że każdy podatnik ma od dnia 1 stycznia 2020 roku wpłacać zobowiązania z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój własny, indywidualny numer rachunku bankowego, czyli tak zwany mikrorachunek. Rozwiązanie ma zapewnić konkretne korzyści, zarówno z perspektywy przedsiębiorców (podatników), jak i ze strony urzędników, urzędów i organów podatkowych.

Wygodna (jedna) opcja dla podatników

Pierwszą zaletą wskazywaną przez ustawodawcę, z której mają skorzystać podatnicy, jest wprowadzenie jednego numeru mikrorachunku, który ma być przypisany do każdego podatnika indywidualnie. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że umożliwi podatnikowi po pierwsze: odprowadzanie wszystkich zobowiązań na jeden numer rachunku bankowego (zarówno PIT, CIT i VAT – nie będą miały już różnych numerów rachunków bankowych w urzędzie skarbowym). Po drugie: podatnik przy przeprowadzce, czy zmianie siedziby firmy, nie będzie musiał już przejmować się koniecznością ponownej weryfikacji numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych – jego mikrorachunek, będzie numerem docelowym, bez względu na zmiany wewnętrzne w podmiocie.

Brak konieczności podejmowania działania – minimalna należyta staranność

Za pomocą wsparcia dowolnego urzędu skarbowego lub odpowiedniego generatora numeru mikrorachunku, podatnik może już teraz zweryfikować swój indywidualny mikrorachunek, z którego będzie korzystać od 1 stycznia przyszłego roku. Ważne, żeby podatnicy pamiętali, że nie uzyskają żadnej oficjalnej informacji od organów podatkowych i powinni dochować minimum należytej staranności i samodzielnie sprawdzić swój numer mikrorachunku.

Ustawodawca postanowił, że mikrorachunki zostaną utworzone bez konieczności podejmowania działań przez podatników. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że podatnicy nie muszą zakładać żadnych dodatkowych kont bankowych, ani przejmować się koniecznością uzyskiwania zaświadczeń na ten temat. Wystarczy znajomość swojego numeru identyfikacji podatkowej (NIP lub PESEL), by sprawdzić swój numer mikrorachunku, który powstaje bez aktywnego udziału ze strony podatnika.

Zalety ze strony e-administracji podatkowej

Jeżeli chodzi o największe zalety jakie ustawodawca przewidział dla swoich organów podatkowych, mają to być zdecydowane ułatwienia przy rozliczaniu wpłat za zobowiązania podatkowe poszczególnych podatników. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie wątpliwości kto i na jaki cel wpłacił pieniądze, nie będzie wątpliwości czy zostały wpłacone w terminie i do odpowiedniego organu podatkowego. To znów ma odnieść relatywne skutki w zakresie czasu rozpatrywania wniosków podatników (na przykład w zakresie uzyskiwania zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach) oraz ich spraw. Co więcej, organy mają nadzieję na szybsze wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości, poprzez skuteczne i łatwe zestawienie zobowiązań podatnika z tytułu podatków PIT, CIT i VAT z jego stanem mikrorachunku podatkowego (wpłatami na ten rachunek). Dzięki takiej polityce fiskalnej możliwe będzie uzyskiwanie większych wpływów do budżetu z tytułu podatków, bez ich podwyższania.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO