Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Budownictwo ekologiczne

poniedziałek, 24 września 2018 08:03 / Autor: Piotr Wójcik
Budownictwo ekologiczne
Budownictwo ekologiczne
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Budownictwo ekologiczne to takie, które stawia na odpowiednie technologie i materiały, dzięki którym budynek wykorzystuje odnawialne źródła energii i jest przyjazny środowisku. To jednak również taki styl budowania, który stawia na harmonię z naturą.

Na początek pochylimy się nad problemem wytwarzania energii, a zwłaszcza wykorzystania energii słonecznej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Służą do tego kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku. Energia słoneczna ogrzewa znajdującą się w kolektorze ciecz, ta trafia do bojlera i ogrzewa wodę. Tym samym oddaje swoje ciepło i wraca schłodzona do kolektora. Taki schemat działania powtarza się w cyklu, a kolektory są w stanie zapewnić ciepłą wodę użytkową przynajmniej przez pół roku. W chłodniejszych miesiącach słońce nie ogrzewa cieczy w wymienniku do wystarczającej temperatury, więc wodę w bojlerze trzeba dogrzewać. Oszczędności są jednak widoczne już na pierwszy rzut oka, a zdaniem specjalistów cała inwestycja zwraca się po około dziesięciu latach. Kolejnym sposobem na wykorzystanie energii słonecznej jest montaż paneli fotowoltaicznych. Przetwarzają one światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Cechuje je oraz lepsza sprawność. Instalacje takie produkują prąd na potrzeby choćby gospodarstwa domowego, by zasilać urządzenia, których używamy w codziennym życiu, na przykład lodówki, pralki, sprzęt RTV jak również na potrzeby oświetlenia. Nadwyżka energii nie zużyta bezpośrednio, jest oddawana do sieci elektroenergetycznej i wraca do nas w postaci znacznego, bo aż kilkudziesięcioprocentowego rabatu na energię elektryczną w okresach, kiedy jej nie produkujemy, a pobieramy ją z sieci (nocą lub w okresach niesłonecznych).

JAK BUDOWAĆ?

Budownictwo ekologiczne to jednak nie tylko odnawialne źródła energii. To cała filozofia budowy i doboru odpowiednich materiałów. Oznacza ono przede wszystkim unikanie materiałów uciążliwych dla środowiska naturalnego i wybór właściwej lokalizacji. Dom powinien harmonijnie komponować się z otoczeniem i nie zaburzać krajobrazu. Miejsce jego budowy należy wybierać tak, by w jak największym stopniu móc potem wykorzystać naturalną energię z otoczenia, na przykład do oświetlenia pomieszczeń. Do materiałów budowlanych uznawanych za ekologiczne należy przede wszystkim surowiec drzewny pochodzący z lasów certyfikowanych jako ośrodki dobrze zarządzające zasobami leśnymi i prowadzące w pełni kontrolowane wycinki. Inne materiały ekologiczne, które również regenerują się w szybkim tempie to słoma, bambus, przystosowany kamień (naturalny lub z odzysku), a także wszelkie surowce pochodzące z recyklingu, między innymi metale, linoleum, wełna owcza, papierowe panele, cegła suszona na słońcu, sprasowana ziemia, glina, wermikulit, len, trawa morska, korek, kokos, płyty pilśniowe czy wapień. Co więcej, materiały budowlane powinny być wytwarzane w pobliżu budowy. Ma to na celu minimalizację zużycia energii, potrzebnej do ich transportu. Tak zwane „zielone budownictwo” dąży ponadto do zmniejszenia utraty energii, wody i materiałów używanych podczas budowy. W jej trakcie należy więc minimalizować ilość materiałów kierowanych na składowiska odpadów. Te ekologiczne są bardzo często tańsze lub nawet darmowe, bo część z nich można pozyskać bezpośrednio z najbliższego otoczenia budowy.

***

Opłacalność ekologicznego budownictwa jest tak wysoka, że niektóre banki oferują preferencyjne warunki kredytowania „zielonych budów” i takich, które stawiają na odnawialne źródła energii. Wystarczy tylko zapytać o odpowiednią ofertę.

 

Artykuł został dofinansowany ze środków WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO