Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Bogactwa Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Tetrapod, lilie i nie tylko.

poniedziałek, 17 czerwca 2019 10:25 / Autor: Piotr Wójcik
Bogactwa Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Tetrapod, lilie i nie tylko.
Bogactwa Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Tetrapod, lilie i nie tylko.
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Bocian czarny, czosnek niedźwiedzi, dąb „Bartek” i ślady tetrapoda. To tylko niektóre walory przyrodnicze i turystyczne, które stanowią bogactwo Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Suchedniowsko – Oblęgorski Park Krajobrazowy jest położony jest w obrębie Wyżyny Kieleckiej i stanowi pozostałość dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Składa się z dwóch odrębnych obszarów. Zachodni obejmuje Pasmo Oblęgorskie w Górach Świętokrzyskich. Na wschodni składa się Płaskowyż Suchedniowski. Obszar Parku to ważny regionalny węzeł hydrograficzny i terenem źródliskowy rzek: Krasnej, Bobrzy i Kamionki. Największą wartością środowiska przyrodniczego są lasy. Zajmują one aż 90,8 proc. powierzchni, a w strefie ochronnej 10,8 proc. Dominujące są bory mieszane i lasy mieszane wyżynne wilgotne i świeże.

BARTEK I TETRAPOD

Jak sama nazwa wskazuje, niezwykle ważnym walorem dla zwiedzających są jednak przede wszystkim krajobrazy. Na terenie parku znajduje się siedem rezerwatów przyrody. Do najciekawszych należy Rezerwat Zachełmie znajdujący się w otulinie parku. – W tym rezerwacie znaleziono ślady tetrapoda, pierwszego zwierzęcia, które wyszło z wody na ląd. W gminie Zagnańsk można odwiedzić „Bartka”. To doskonale znany w regionie i całej Polsce pomnik przyrody, ponad 700-letni dąb. Z punktu widokowego w Oblęgorze znajduje się ciekawie usytuowana drewniana wieża widokowa z miejscem na ognisko i lornetką – wymienia Zbigniew Ptak z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

LILIE I MODRZEWIE

Na obszarze parku występują praktycznie wszystkie lasotwórcze gatunki drzew.– Można tu zobaczyć dorodne jodły, buki, dęby, jesiony, jawory, a także modrzewie. Ciekawostką jest to, że modrzew polski ma na terenie parku główną ostoję. Lasy i drzewa to nie jedyna część szaty roślinnej. Dużą częśćzajmują rośliny runa leśnego – informuje Elżbieta Kościak z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Występuje tu ponad tysiąc gatunków roślin naczyniowych, z czego około 50 gatunków podlega ochronie ścisłej, a kilkanaście częściową. – Spośród najcenniejszych roślin objętych ochroną całkowitą możemy zobaczyć lilię złotogłów. To roślina o tyle ciekawa, że osiąga rozmiary nawet 150 centymetrów wysokości, a jej piękne różowo kwitnące kwiaty przyciągają wzrok turystów. Niestety, jej uroda sprawia, że często jest zrywana, a niektórzy wykopują nawet cebulki i przenoszą roślinę do ogródków domowych – ubolewa Elżbieta Kościak.

WILKI I CHRZĄSZCZE

Lasy Parku stanowią ostoję wielu gatunków zwierząt. – Fauna jest jeszcze nie do końca rozpoznana. To, co już dziś o niej wiemy, pozwala sądzić, że jest bardzo bogata. Mamy wiele pięknych gatunków motyli. Najrzadziej spotykanym jest paź żeglarz. Jest on objęty ochroną ścisłą. Ciekawostką są chrząszcze: kozioróg dębosz i jelonek rogacz. Ten ostatni osiąga wielkość nawet do 90 cm, a charakterystyczne poroże samców jest wykorzystywane w walce o samice – informuje praczowniczka parków. W lasach można też spotkać między innymi bociany czarne, ropuchy, padalce, zaskrońce, bobry, a nawet wilki.

ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE

Aby  można było wygodnie zwiedzać tereny Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, a jednocześnie niczego istotnego nie pominąć zostały wytyczone cztery ścieżki dydaktyczne. To: przyrodniczo – geologiczna ścieżka dydaktyczna „Hucisko – Perzowa Góra – Kuźniacka Góra – Kuźniaki” o długości ok. 4,5 km, przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Miedziana Góra – Tumlin” o długości ok. 15 km, sozologiczna ścieżka dydaktyczna „Zagnańsk – Bartków – Janaszów” o długości ok. 4 km i przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Ścięgna – Zagnańsk”, o długości ok. 3,5 km.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO