Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Co już zrobiliśmy dla czystego powietrza?

poniedziałek, 08 lipca 2019 10:22 / Autor: Piotr Wójcik
Co już zrobiliśmy dla czystego powietrza?
Co już zrobiliśmy dla czystego powietrza?
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

O konieczności przemodelowania podejścia do ogrzewania i zasilania budynków pod kątem ochrony środowiska mówi się od dawna. Od kilku lat wciela się to w życie. Co już udało się zrobić, byśmy mogli oddychać naprawdę czystym powietrzem?

ROZPORZĄDZENIA I UCHWAŁY

W 2016 roku weszło w życie rozporządzenie, które nie dopuszcza do sprzedaży kotłów o klasie niższej, niż piąta. Niestety, sprzedający starają się omijać te przepisy. Sposobem na te praktyki jest kolejna zmiana przepisów, która umożliwia kontrolowanie nie tylko właścicieli budynków, ale i sprzedawców. Jeśli inspekcja handlowa znajdzie w sklepie kocioł niższej klasy, który sprzedawany jest na przykład jako podgrzewacz wody, może nakładać na przedsiębiorcę wysokie kary. W przygotowaniu są także rozporządzenia, które określą jakość sprzedawanych paliw. Dzięki temu uda się znacznie ograniczyć sprzedaż mułów i flotów węglowych oraz paliw powstających z ich udziałem. Powstaje też nowy program ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego. Szykowana jest także uchwała antysmogowa. Jest ona przygotowywana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Dzięki niej władze gminne będą mogły skorzystać z pieniędzy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które uruchomi specjalny program Smog Stop. Gminy będą w nim mogły uzyskać dopłaty do wymiany kotłów i ocieplania budynków mieszkalnych.

EDUKACJA DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Sporo mówi się też o edukacji ekologicznej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz doradcy energetyczni bardzo aktywnie uczestniczą we wszystkich działaniach edukacyjnych. Są to między innymi warsztaty dla najmłodszych oraz lekcje dla szkół średnich. Młodzież jest bardzo wdzięcznym materiałem do edukacji, bo może wiele przekazać dorosłym. Jednak i do tych ostatnich docierają bezpośrednie akcje edukacyjne. Jedną z gmin, które włączyły się w tę ideę jest Sitkówka-Nowiny. Doradcy energetyczni z WFOŚiGW brali udział w kilku spotkaniach ze społecznością lokalną, które odbyły się w różnych miejscowościach na terenie tej gminy. Oprócz informacji o tym, czym jest zanieczyszczenie powietrza, niska emisja i smog, pracownicy przekazywali także wiadomości na temat programów, z których mieszkańcy mogą korzystać, by eliminować niską emisję w swoich domach i otoczeniu.

ZORZA, AURA I CO DALEJ?

Poza podnoszeniem świadomości ekologicznej bardzo istotne w zmienianiu oblicza energetycznego kraju są też programy pomagające w przeprowadzaniu inwestycji owocujących poprawą efektywności energetycznej. W WFOŚ programy wspierające redukcję niskiej emisji i dotyczące wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła na nowe, ekologiczne, a także działania dotyczące termomodernizacji u inwestorów będących osobami fizycznymi, istnieją od 2016 roku. Pierwszym z nich był program „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację indywidualnych kotłowni, zakup i montaż odnawialnych źródeł energii i termomodernizację budynków”. Rozpoczął się on w 2016 roku, a jego kontynuacją w 2017 roku był program pożyczkowy „Aura”. Umożliwiał on zaciągnięcie bardzo nisko oprocentowanej pożyczki z możliwością częściowego jej umorzenia. Drugim, który cieszył się ogromnym powodzeniem, był program „Zorza”. Dotyczył on przyznawania dotacji na wymianę źródeł ciepła. W 2018 roku wszystkie te programy musiały zostać zakończone, ponieważ wszedł w życie flagowy program rządowy, który realizowany jest na jednakowych zasadach w całym kraju. To omawiane na poprzednich stronach dzisiejszego dodatku „Czyste powietrze”, skierowane także do właścicieli budynków mieszkalnych, jednorodzinnych.

Posłuchaj audycji:

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO