Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Arsenał w walce o czystsze powietrze

niedziela, 08 września 2019 11:35 / Autor: Piotr Wójcik
Arsenał w walce o czystsze powietrze
Arsenał w walce o czystsze powietrze
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Powietrze, zarówno w regionie świętokrzyskim, jak i w całej Polsce, jest bardzo mocno zanieczyszczone, zwłaszcza w okresie grzewczym. Znajdujące się w nim pyły zawieszone bardzo negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Na szczęście są urządzenia, dzięki którym udaje się oczyścić powietrze.

logowfosigw

W instalacjach grzewczych można na przykład montować zaprojektowane przez polskiego inżyniera elektrofiltry, które ograniczają emisję pyłów. To jednak nie załatwia do końca sprawy, ponieważ nie mamy gwarancji, że zamontują je i inni. W takiej sytuacji przed szkodliwymi substancjami możemy się chronić oczyszczając powietrze, które trafia do naszych mieszkań z zewnątrz.

ELEKTROFILTR I OCZYSZCZACZE POWIETRZA

Ten pierwszy wykorzystuje w działaniu siłę elektrostatyczną, która oddziałuje na cząstki pyłu. Z uwagi na działanie wysokiego napięcia, cząsteczki zyskują ładunek elektryczny. Potem pył osadza się na elektrodzie o ładunku przeciwnym. Skuteczność działania takiego urządzenia to od 60 do 90 procent. Elektrofiltry najlepiej sprawdzają się w domowych instalacjach grzewczych, wykorzystujących kocioł i podajnik. Montuje się je pomiędzy wyjściem spalin z kotła, a przewodem kominowym. Praca oczyszczacza powietrza sprowadza się, w dużym uproszczeniu, do przefiltrowania powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje. Urządzenie to najpierw zasysa powietrze, a potem odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia. Najczęściej oczyszczacze eliminują pyły zawieszone. Te, które mają dodatkowo filtr węglowy, usuwają też lotne związki organiczne. Na rynku dostępne są dwa typy oczyszczaczy. Jedne z nich oczyszczają powietrze mechanicznie filtrem HEPA, a drugie to urządzenia wodne. W nich powietrze jest filtrowane przez element umożliwiający zwiększenie kontaktu między powietrzem, a wodą w urządzeniu. Poprzez działanie mokrej depozycji zanieczyszczenia pozostają w wodzie. Mechanizm ten pozwala również nawilżyć powietrze. Warto jednak pamiętać o tym, że pulmonolodzy odradzają takie oczyszczacze. Warunkiem jego zdrowego i poprawnego działania jest bowiem ścisłe przestrzeganie zasad higieny w nim. W wodnym środowisku występującym w urządzeniu rozwijają się grzyby i inne drobnoustroje. Zaniedbana maszyna będzie więc dla nas bardziej szkodliwa, niż pożyteczna.

Kupując oczyszczacz, pamiętać należy o tym, że musi on być dostosowany do działania w pomieszczeniu, w którym będzie używany. Filtr montowany w najtańszych urządzeniach nie jest w stanie oczyścić przestrzeni nawet w średniej wielkości mieszkaniu. Im oczyszczacz droższy, tym filtr w nim się znajdujący jest większy.

Dodatkowo oczyszczacz działa przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym stoi. Powietrze w innych przestrzeniach zostanie oczyszczone, jednak z dużym opóźnieniem. Dlatego też warto - zamiast decydować się na zakup jednego dużego - postawić na kilka małych oczyszczaczy.

MASECZKI ANTYSMOGOWE

Smog oddziałuje na nas jednak nie tylko poprzez fakt, że zanieczyszczone powietrze trafia do naszych mieszkań. Największym problemem jest wdychanie szkodliwych pyłów na przykład podczas spaceru. Wiele osób, aby zapewnić sobie zdrowe przebywanie na świeżym powietrzu, kupuje maseczki. Ważne jest jednak przede wszystkim to, w jaką maseczkę się wyposażymy. Korzystanie z tych najtańszych, bawełnianych, praktycznie mija się z celem. Przepuszczają one aż 72 procent toksyn. Najlepiej radzą sobie natomiast specjalistyczne maski przeciwpyłowe, które przepuszczają 0,3 proc. szkodliwych substancji oraz filtry teflonowe, w których pracują osoby zatrudnione przy badaniach nad aerozolami.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO