Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W sobotę Msza Święta w intencji rolników. Transmisja na naszej antenie

czwartek, 21 maja 2020 13:16 / Autor: Magdalena Nowak
W sobotę Msza Święta w intencji rolników. Transmisja na naszej antenie
W sobotę Msza Święta w intencji rolników. Transmisja na naszej antenie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W sobotę 23 maja o godzinie 6.30 w kieleckiej katedrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji rolników, której będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Transmisji z Eucharystii będzie można wysłuchać na antenie radia eM Kielce oraz na stronie em.kielce.pl.

Msza Święta zostanie odprawiona w dniu, w którym miał się odbyć V Zjazd Sołtysów Diecezji Kieleckiej oraz II Zjazd Liderek Społeczności Wiejskiej.

– Na początku 2000 roku zostałem duszpasterzem rolników i szukaliśmy wtedy możliwości zaangażowania ich w duszpasterstwo w szerokim wymiarze życia Kościoła. Po rozmowach doszliśmy do wniosków aby stworzyć dwie inicjatywy - pierwsza dotyczy grupy, która przejęłaby pewne obowiązki organizacyjne. Poprosiliśmy wtedy biskupa Kazimierza Ryczana o pomoc w organizacji, tak powstał Ludowy Uniwersytet Katolicki Diecezji Kieleckiej, który został oficjalnie zatwierdzony rok później – mówi Ksiądz Tadeusz Szlachta, duszpasterz rolników i prezes stowarzyszenia LUK Diecezji Kieleckiej.

– Druga inicjatywa polegała na zaakcentowaniu znaczenia tych, którzy są przedstawicielami rolników na wsi. Stąd powstał pomysł I Zjazdu Sołtysów, który odbył się 13 listopada 2000 roku w Jędrzejowie w Klasztorze Ojców Cystersów, a cystersi są związani z kulturą rolną – dodaje kapłan.

Od tego czasu co pięć lat odbywają się Zjazdy Sołtysów Diecezji Kieleckiej, a w 2009 roku zorganizowany został II Zjazd Liderek Społeczności Wiejskiej.

– Teraz planowaliśmy V Zjazd, który ze względu na sytuację epidemiologiczną się nie odbędzie. Celem tych spotkań, jest to aby ludzie, którzy tu przyjeżdżają  mogli podzielić się swoimi problemami i uświadomić sobie, że nie są z nimi sami. Biskup Jan Piotrowski zaproponował abyśmy w tym dniu, kiedy miał  się odbyć zjazd spotkali się na Mszy Świętej w intencji rolników w katedrze. Bardzo serdecznie zachęcam do wysłuchania Słowa Bożego i zaakcentowania, pomimo pandemii, że się jednoczymy i zachowujemy tradycję, którą zapoczątkowaliśmy prawie 20 lat temu – podkreśla ksiądz Tadeusz Szlachta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO