Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

W piątek w Filharmonii przeniesiemy się do... Włoch. Rozpoczyna się Festiwal Filmu i Muzyki

środa, 04 września 2019 13:00 / Autor: Beata Kwieczko
W piątek w Filharmonii przeniesiemy się do... Włoch. Rozpoczyna się Festiwal Filmu i Muzyki
W piątek w Filharmonii przeniesiemy się do... Włoch. Rozpoczyna się Festiwal Filmu i Muzyki
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Trzy koncerty z muzyką neapolitańską i filmową, pięć filmów, degustacje i prelekcje o kuchni włoskiej oraz dwie wystawy plastyczne będą towarzyszyć drugiemu "Festiwalowi Filmu i Muzyki. Włochy". Wydarzenie rozpocznie się już w najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Festiwal zainauguruje koncert "Mia Italia" Jarka Wista, który odbędzie się 6 września o godzinie 19. - W programie znajdą się doskonale znane włoskie przeboje z końca lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, m.in. "Volare", "Tu vuo’ fa’ ll’americano", "Quando, quando" i "Piove (Ciao, ciao bambina)". Artyście towarzyszyć będzie czterech jazzmanów: pianista Bartek Staszkiewicz, basista Maciej Matysiak, gitarzysta Kacper Stolarczyk oraz perkusista Tomasz "Harry" Waldowski, a także Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Świętokrzyskiej pod moją batutą - mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii.

Następnego dnia o godzinie 19.30 widzowie obejrzą komedię romantyczną "Wesele w Sorrento" w reżyserii Susanne Bier. Po projekcji odbędzie się degustacja włoskiej ciabatty i oliwy. W niedzielę o godzinie 11 Filharmonia zaprasza na seans kina familijnego, a w nim film "Pinokio" w reżyserii Enzo D'alo. O godzinie 13 w restauracji Penne Grande przy ulicy Słowackiego 1 rozpocznie się prezentacja i degustacja win włoskich prowadzona przez Wojciecha Zawadzkiego. W poniedziałek, 9 września o godzinie 18.30, widzowie obejrzą film "Wielkie piękno" wyreżyserowany przez Paolo Sorrentino. Przed projekcją od godziny 17.30 będzie można posmakować włoskiej pizzy z Monte di Procida.

Drugi festiwalowy koncert odbędzie się we wtorek, 10 września  i będzie to wieczór pieśni neapolitańskich "O sole mio" w wykonaniu tenora Krzysztofa Zimnego i pianistki Alicji Tarczykowskiej. W programie znajdą się światowe hity, takie jak "O sole mio", "Funiculi – funicula" i "Santa Lucia".

W środę o godzinie 18.30 uczestnicy Festiwalu obejrzą film "Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto" w reżyserii Antonio Padovana. Po projekcji odbędzie się degustacja włoskich win i prosecco prowadzona przez Wojciecha Zawadzkiego. Ostatnim obrazem, który zostanie wyświetlony w ramach wydarzenia będzie dramat "Moja matka" wyreżyserowany przez Nanni Moretti, który uczestnicy obejrzą 12 września o godzinie 18.30 w sali koncertowej Filharmonii. Przed każdym z filmów komentarz wprowadzający wygłosi Jarosław Skulski.

Festiwal zakończy się w piątek, 13 września, koncertem "Włoskie ścieżki dźwiękowe". Przed publicznością wystąpią sopranistka Wiktoria Wizner oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Krzysztofa Dobosiewicza. Muzycy zaprezentują utwory autorstwa Nino Roty, Ennio Morricone i Marco Beltrami. - Namówiliśmy też dyrygenta, żeby do programu włączył nie tylko muzykę pisaną specjalnie do filmów, ale również tę kompozytorów klasycznych wykorzystywaną we włoskich filmach, więc pojawią się takie nazwiska jak Giaccomo Puccini, Antonio Vivaldi i Gioacchino Rossini - informuje Jacek Rogala.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac malarskich Iwony Ostrowskiej i Bogusława Lustyka  "Dwa temperamenty", a także promocja kulinarna kuchni włoskiej Penne Grande Un Vero Ristorantino Italiano. Każdy festiwalowy bilet upoważnia do jednorazowego 20-procentowego rabatu na dania serwowane w restauracji. Tam też będą odbywać się prelekcje. - Cieszę się z możliwości współpracy i wzbogacenia tak wspaniałego festiwalu poświęconego kulturze, muzyce i filmowi włoskiemu. Mamy ponad trzydziestoletnie doświadczenie kulinarne i specjalnie na każdy dzień przygotowaliśmy inną potrawę - mówi Jacek Klesyk z Penne Grande Un Vero Ristorantino Italiano.

Bilety w cenie 15 złotych normalny i 10 złotych ulgowy na film oraz 35 złotych normalny i 30 złotych ulgowy na koncert można kupić w kasach Filharmonii oraz przez Internet. Dostępne są również karnety w cenie 50 złotych na projekcje filmowe, 80 złotych na koncerty oraz 100 złotych na wszystkie wydarzenia festiwalowe.

fil

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO