Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

"Robić/Rzeczy" + ''Oblicza Nowego Rzemiosła''

Instytut Dizajnu zaprasza na wernisaż dwóch wystaw poświęconych współczesnemu rzemiosłu i jego twórcom. W Galerii Głównej będzie można zobaczyć wystawę "Robić/Rzeczy", która prezentuje prace członków Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło oraz wystawę fotograficzną ''Oblicza Nowego Rzemiosła'' stworzoną przez Projekt Pracownie.

Wystawa "Robić/Rzeczy" pokazuje skomplikowany świat pracy rzemieślniczej. Rzemieślnik zaangażowany jest w cały proces produkcji, każdy jej etap, od koncepcji przez wytworzenie, po promocję i sprzedaż. Proces nigdy nie jest linearny. Rzemieślnik tworzy całym ciałem, wykorzystując potencjał swoich ruchów i zmysłów oraz relacji, w które wchodzi z różnymi materiałami i narzędziami.

Ekspozycję tworzą zaaranżowane warsztaty - tkacki, ceramiczny, kaletniczy, introligatorski, jak również stanowiska prezentujące świat drewna oraz stali. Każdy z uczestników wystawy może spróbować swoich sił przy specjalnych przyrządach, symulujących poszczególne czynności wykonywane w pracowniach - pracę przy krośnie, odlewanie porcelany do form czy szlifowanie noża. Odwiedzający mogą się przekonać, ile wysiłku wymaga codzienna praca rzemieślnika. Dotknąć surowców i materiałów, za pomocą których wytwarza swoje przedmioty oraz przyjrzeć się narzędziom, które do tego wykorzystuje.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z pracowni: Aanda, Cottongrass, Karina Królak, Maciej Gąsienica Giewont, IN WEAVE, Kuźnia Skały, KŁOSY, Olga Milczyńska, magdalena maślerz jewellery, Mosko Ceramics, MK Leathers, Square Drop, Tartaruga, Wenska, The Whole Elements. Kuratorkami ekspozycji są Ewa Klekot i Olga Milczyńska.

''Oblicza nowego rzemiosła'' to zbiór 24 fotografii wykonanych  w pracowniach twórców. Wystawa prezentuje współczesnych rzemieślników oraz artystów. Dzięki zdjęciom wykonanym przez Karolinę Lewandowską, Martę Wróbel, Natalię Miedziak-Skonieczną, Radka Zawadzkiego i Roberta Liwackiego zwiedzający będą mogli podejrzeć pracę ceramika, szklarza, introligatora i ceramików. Kuratorami wystawy są Małgorzata Herman i Radosław Zawadzki.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w piątek, 14 lutego, o godzinie 18. Ekspozycja będzie czynna do 17 maja 2020 roku.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO