Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Trzy nowe wystawy w kieleckim BWA

wtorek, 10 marca 2020 11:16 / Autor: Beata Kwieczko
Trzy nowe wystawy w kieleckim BWA
Fot. BWA Kielce
Trzy nowe wystawy w kieleckim BWA
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dzieła Lecha Twardowskiego, Rodericka Murraya i Marii Piątek zobaczymy na trzech wystawach malarstwa, które zostaną otwarte w najbliższy piątek w Biurze Wystaw Artystycznych. Będzie je można oglądać do 3 kwietnia.

W Galerii Górnej zostanie otwarta wystawa malarstwa Lecha Twardowskiego "Wewnątrz". Artysta urodził się w Brodnicy, młodość spędził w Grudziądzu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1983 roku wyjechał do Paryża, a w 1995 powrócił do Wrocławia. Uprawia malarstwo, instalacje i performance. W swojej twórczości wykorzystuje różne techniki i media, współpracuje z muzykami, interesuje się przestrzenią teatralną. Jego obrazy i obiekty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

Z kolei w Galerii Dolnej swoje obrazy zaprezentuje Roderick Murray. Artysta urodził się w Londynie w 1957 roku. Studiował w Chelsea School of Art i na Uniwersytecie w Portsmouth, na Wydziale Sztuk Pięknych. Od 1996 roku mieszka i pracuje w Warszawie.

- Powiedzieć, że artystę interesuje człowiek – to za mało. Interesuje go bowiem człowiek taki, jaki jest naprawdę, bez kulturowej otoczki, zasłony konwenansów i społecznych norm. Tak "rozbrojonego" człowieka można spotkać w barze, pubie i w innych miejscach, gdzie w szatni, wraz z paltem czy kurtką, pozostawia się funkcje, nazwisko, ambicje zawodowe, sprawy rodzinne i wszelkie problemy - pisze Stanisława Zacharko-Łagowska, kurator wystawy i dyrektor BWA.

Trzecia wystawa pt. "Self mapping" malarstwa Marii Piątek zostanie otwarta w Galerii Małej BWA. Maria Piątek to malarka poszukująca nowych form artystycznego komunikatu. Często działa na pograniczu różnego rodzaju mediów: malarstwa, rysunku, performance, w tym również sztuki partycypacyjnej zakładającej czynny udział odbiorców. Jest absolwentką ASP w Warszawie, gdzie w roku 1997 uzyskała dyplom magisterski w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Doktorat z malarstwa obroniła w roku 2012 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach pod kierunkiem prof. Urszuli Ślusarczyk. W roku 2020 na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie otrzymała stopień doktora habilitowanego. Prowadzi pracownię malarstwa na kierunku grafika w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie pełni obowiązki dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych.

Wernisaż wszystkich wystaw odbędzie się w piątek, 13 marca, o godzinie 18. Ekspozycje będzie można oglądać do 3 kwietnia.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO