Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Tegoroczny „Wiatraczek” zakręci się w nowej formule

piątek, 05 czerwca 2020 13:41 / Autor: Aleksandra Rękas
Tegoroczny „Wiatraczek” zakręci się w nowej formule
Tegoroczny „Wiatraczek” zakręci się w nowej formule
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

47 Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej odbędzie się w zupełnie innej odsłonie niż poprzednie edycje. Choć tegoroczna impreza będzie obfitowała w szkolenia oraz warsztaty taneczne i muzyczne dla młodzieży z całej Polski, to zabraknie pamiętnych koncertów na Kadzielni i kieleckim rynku.

Wszystkim wcześniejszym edycjom festiwalu towarzyszyły ogromne imprezy – koncerty dla pięciu tysięcy widzów, podczas których występowało kilkuset artystów. Oprócz tego wydarzenia muzyczne na rynku, barwny korowód, przeglądy konkursowe i miasteczko festiwalowe. Z tym wszystkim będziemy musieli pożegnać się w tym roku.

Jak wyjaśnia hm. Tomasz Rejner, Komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej, do marca przygotowania do imprezy przebiegały tak jak do każdej poprzedniej edycji.

- Prowadziliśmy nabór uczestników, rozmawialiśmy z konsultantami i przygotowaliśmy wszystkie formalności. Zgłosiło się do nas ponad czterystu chętnych z Polski, Kanady, Ukrainy i Armenii. Po wybuchu pandemii musieliśmy całkowicie zmienić nasz system działania. Zaczęliśmy konsultować to gdzie i czy festiwal w ogóle będzie mógł się odbyć – tłumaczy Tomasz Rejner.

Oprócz koncertów zabraknie też kilku innych stałych elementów „Wiatraczka”.

- Przy obowiązujących wytycznych nie mamy szans zorganizować imprez masowych. Pożegnamy się też z większością wydarzeń plenerowych i z przeglądami konkursowymi. Nie mamy także możliwości ugościć uczestników z innych krajów czy miast. Część obiektów w których zazwyczaj mieszkaliśmy jest w dyspozycji służb na potrzeby ewentualnej kwarantanny – opowiada Komendant ZHP.

Młodzież będzie mogła za to uczestniczyć  w różnych warsztatach artystycznych.

- To esencja naszego festiwalu i nie mogło ich zabraknąć.  Spotkania będą jednać odbywać się w nieco zmienionej formie. Podzieliliśmy festiwal na kilka modułów – „Wiatraczek Świętokrzyski” skierowany jest do uczestników z Kielc i województwa świętokrzyskiego. W jego ramach będą odbywały się warsztaty edukacji kulturalnej, wokalne, wokalno – instrumentalne i taneczne. W tych zajęciach wezmą udział soliści i zespoły - mówi hm. Arkadiusz Szostak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Kolejna sekcja to „Wiatraczek w podróży po Polsce”, przygotowany dla grup z całego kraju.

- Tym razem to nasi instruktorzy wyjadą w podróż po kraju i będą prowadzić warsztaty dla chętnych. Pojedziemy do Płucka, Władysławowa, Warszawy czy Piotrkowa Trybunalskiego. Odwiedzimy każde polskie województwo i przez dwa, czy trzy dni będą odbywały się szkolenia – dodaje dyrektor artystyczny.

Trzecim modułem jest „Wiatraczek na świecie”.

- W związku z tym, że uczestnicy zza granicy nie będą mogli odwiedzić Polski postanowiliśmy przygotować dedykowane warsztaty on - line. Prowadzić je będą nasi instruktorzy i konsultanci, a zajęcia będą dostosowane do każdej z grup indywidualnie. Wszystko będzie odbywało się za pośrednictwem Internetu – podsumowuje Arkadiusz Szostak.

Uruchomiony zostanie także „Wiatraczek TV” – kanał na platformie YouTube, poprzez który będzie można śledzić cały przebieg festiwalu na żywo. Będą tam prezentowane też kroniki festiwalowe z całej Polski i spotkania z uczestnikami warsztatów.

Tegoroczny Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej zacznie się dziewiątego i potrwa do 19 lipca. Weźmie w nim udział około trzystu uczestników z całej Polski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO