Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

I edycja Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej z wyjątkowym patronem – Tadeuszem Włoszkiem

czwartek, 18 czerwca 2020 11:38 / Autor: Aleksandra Rękas
I edycja Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej z wyjątkowym patronem – Tadeuszem Włoszkiem
I edycja Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej z wyjątkowym patronem – Tadeuszem Włoszkiem
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Konkurs promujący działalność muzealną wyłoni najlepsze placówki muzealne naszego regionu. Świętokrzyska Nagroda Muzealna doczekała się też wyjątkowego patrona - Tadeusza Włoszka.

 Krzysztof Myśliński, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Historii Kielc, przypomina, że Tadeusz Włoszek był powstańcem styczniowym i wieloletnim nauczycielem.

- To także współtwórca jednego z pierwszych muzeów w Polsce, które niemal do drugiej wojny światowej mieściło się w budynku Muzeum Historii Kielc. Było ono zaczątkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowe w Kielcach. Tadeusz Włoszek to symbol patriotycznego oporu i powszechnie szanowany w swych czasach człowiek. Bohater powstania styczniowego  i ostoja kieleckiego muzealnictwa – opowiada.

Imię patrona zostało nadane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.

- Wybraliśmy Tadeusza Włoszka nie tylko ze względu na jego zasługi, ale też z myślą o przyszłości. Musimy budować polską tożsamość, którą przekażemy przyszłym pokoleniom. Warto doceniać wybitne postaci z naszego regionu, zauważać zasługi ludzi zajmujących się muzealnictwem. Zadaniem władz samorządowych jest  rozpoczynaniem takich właśnie dobrych tradycji na naszej świętokrzyskiej ziemi – mówi Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Do konkursu mogą się zgłaszać instytucje muzealne, których statut jest uzgodniony z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizacje pozarządowe, które zajmują się wspieraniem muzeów.

- Nagrody będą przyzwane w czterech kategoriach: za wystawę, za publikacje, za edukację  muzealną oraz konserwację zbiorów. Dodatkowym honorowym wyróżnieniem będzie nagroda za całokształt działalności. Laureaci Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej otrzymają również statuetkę w formie wielkiej monety, projektu Arkadiusza Latosa – informuje Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Nabór do Świętokrzyskiej Nagrody Muzealnej trwa do końca czerwca. W składzie jury, które wyłoni zwycięzców, zasiądzie między innymi  Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego i pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Historii Kielc Krzysztof Myśliński. Na zwycięzców czekać będą nagrody pieniężne w kwocie czterech tysięcy złotych.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO