Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

[FOTO] „Stroje historyczne w miniaturze”, czyli nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy

środa, 08 lipca 2020 13:15 / Autor: Aleksandra Rękas
[FOTO] „Stroje historyczne w miniaturze”, czyli nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy
[FOTO] „Stroje historyczne w miniaturze”, czyli nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Od wczoraj (7 lipca) w Muzeum Zabawek i Zabawy dostępna jest niezwykła ekspozycja. Zobaczymy na niej 48 wzorów ubioru z dawnych epok i poznamy historię mody na przestrzeni setek lat.

Stroje historyczne prezentują przekrój mody od średniowiecza aż do XX wieku. Ubrania o wysokości 50 cm zaskakują precyzją wykonania i dbałością o szczegóły.

- W średniowieczu stroje wykonywane były w najbardziej toporny sposób – używano przede wszystkim wełny i lnu. Natomiast w renesansie moda była bogata w przeróżne zdobienia i złocenia. Wówczas nie znano żadnych tkanin sztucznych, wykorzystywano na przykład jedwab i taftę. Dopiero w XIX wieku pojawiła się bawełna muślinowa – opowiada Wioletta Bara, autorka wystawy.

Ekspozycja jest efektem jej rocznej pracy. - Zaplanowałam sobie ten projekt na dwanaście miesięcy i sukcesywnie go realizowałam. Pół roku było najbardziej intensywne. Wystawa składa się zarówno z męskich jak i damskich strojów, zobaczymy na niej odzież dworską i do użytku codziennego. To cały przekrój mody z dawnych lat, opowieść o zmianach w ubiorze i przy okazji lekcja historii.

Każdy element garderoby wykonany jest z niezwykłą precyzją i dokładnością. - Najwięcej pracy wymagały chyba stroje renesansowe, wtedy najwięcej działo się w modzie męskiej. Odpinane i przepinane rękawy, bufki, stroje wypychane. Co ciekawe, ubrania kobiece były bardzo skromne, a mężczyźni nosili się krótko i obciśle – dodaje Wioletta Bara.

Na wystawę zaprasza także Jacek Gonciarz, kurator z Muzeum Zabawek i Zabawy. - Zainteresowanie ekspozycją jest naprawdę duże. Myślę, że każdy znajdzie na niej coś, co go zainteresuje. Zorganizowana jest tak, by działała na widza wielopłaszczyznowo – od aspektów modowych, po uwarunkowania historyczne które na modę wpływały. Zmiany w garderobie obrazują nam to, co działo się w danym okresie – mówi Jacek Gonciarz.

Ekspozycja będzie dostępna do 28. 02. 2021 roku.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO