Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Młodzi poznali historię Wyklętych

poniedziałek, 02 marca 2020 14:08 / Autor: Michał Łosiak
Młodzi poznali historię Wyklętych
Młodzi poznali historię Wyklętych
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Kieleckim Centrum Kultury odbyło się siódme Spotkanie Edukacyjne o Żołnierzach Wyklętych „Bohaterom Pamięć”. Młodzież z kieleckich szkół wysłuchała wykładów dotyczących żołnierzy podziemia niepodległościowego i specjalnego koncertu. W wydarzeniu wzięła udział córka jednego z Wyklętych – Józefa Chmielewskiego, pseudonim Aleksander.

Sala KCK wypełniła się dziś uczniami ze świętokrzyskich szkół za sprawą kolejnego spotkania poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Podczas swojego życia pokazali męstwo, odwagę i miłość do kraju. Mogą być wzorem dla nas, młodych. Oddali życie za Polskę i za naszą wolność – mówił Kacper z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach. Jak mówi Beata Symula z kieleckiego Zespołu Szkół Informatycznych, młodzi ludzie chętnie poznają historię Niezłomnych. – Są otwarci na wiadomości, więc myślę, że warto popularyzować wiedzę o bohaterach. Mogą być dla nich przykładem niezłomności i walki o to, co najcenniejsze – dodaje.

W trakcie spotkania dr Marek Jończyk z kieleckiej delegatur IPN wyjaśnił kim byli Żołnierze Wyklęci, a dr Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przedstawił sylwetkę Józefa Chmielewskiego pseudonim Aleksander, który był oficerem Narodowych Sił Zbrojnych. Trafił on do kieleckiego więzienia Urzędu Bezpieczeństwa, w którym został zamordowany przez komunistów. – Bardzo mnie cieszy widok tylu młodych ludzi. Na Niezłomnych budowała się wolna Polska. Wówczas może wyglądali na przegranych, ale mimo to walczyli, bo kochali Polskę – tłumaczyła Maria Chmielewska, córka Józefa Chmielewskiego, która mieszka obecnie w Australii.

Dla zgromadzonych, pieśni dotyczące Żołnierzy Wyklętych wykonali uczniowie oraz zespół rockowy „Lumen”. – Historia w szkołach jest dość ograniczona, a to zagadnienie jest na tyle skomplikowane, że trudno dotrzeć do młodych osób. To co staramy się robić przez takie wydarzenia, to przybliżanie tej wiedzy. Ważne jest, żeby młodzież wiedziała kim byli nasi bohaterowie – wyjaśnia dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Podczas spotkania wręczono także nagrody laureatom siódmego Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Niezłomni – Pamięci Zapomnianym Bohaterom naszego regionu”.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO