Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Koszenie opóźnione, alergicy kichają...

wtorek, 07 lipca 2020 16:14 / Autor: Marzena Rygiel
Koszenie opóźnione, alergicy kichają...
Koszenie opóźnione, alergicy kichają...
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Nieżyt nosa, łzawienie oczu, problemy astmatyczne - to główne z objawów, z którymi zmagają się alergicy, w szczególności w sezonie letnim. W dużym stopniu do ich rozwoju przyczyniają się niewykoszone trawy. W Kielcach alergicy mają więc problem...

Aktualnie coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju alergiami. Jak informują lekarze, problemy o podłożu alergologicznym może mieć od 40 do nawet 50 procent populacji. Zdaniem alergologa Zbigniewa Bajora, czynnikiem, który mocno oddziałuje na chorujących, są trawy.

– Antygeny traw najmocniej potęgują szereg objawów ze strony nosa i oczu, a także mogą wiązać się z problemami astmatycznymi, w przypadku zejścia na dolne drogi oddechowe – tłumaczy lekarz. – Jeśli nie kosimy traw w odpowiednim czasie prowadzi to do zwiększonego stężenia pyłków, a to zdecydowanie nie jest korzystne dla alergików – dodaje.

Jak przyznaje Marcin Batóg, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, trawy na terenie miasta często nie są wykaszane maksymalnie krótko. Ma to jednak związek z estetyką.

 – Na przykład w Dolinie Silnicy obok instalacji „Przestrzeń” celowo została utworzona różnica w wysokości traw. Chcieliśmy w ten sposób nadać temu miejscu wyjątkowy, niecodzienny charakter – tłumaczy Marcin Batóg. – Są jednak rejony, gdzie trawa wymaga niższego skoszenia. Zaliczają się do nich między innymi place zabaw czy siłownie i niektóre obszary zalewu w związku z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym. Koszenie przy zbiorniku odbywa się nie rzadziej niż trzy raz w ciągu roku – dodaje.

Rzecznik wyjaśnia także kwestię związaną z koszeniem trawy przy ulicach. – Prace w pasach drogowych realizowane są sukcesywnie, zgodnie z odpowiednim harmonogramem. W tym roku został on jednak opóźniony o około dwa tygodnie w związku z interpelacją radnych, argumentujących wstrzymanie koszenia zapowiadanymi suszami – informuje Batóg.

Do porządku zostały już doprowadzone ulice Krakowska i Pileckiego. Obecnie trwają prace na Ściegiennego. W najbliższym czasie koszenie będzie odbywało się także na Alei IX wieków Kielc, ulicy Tarnowskiej prowadzącej do Prostej oraz Źródłowej. Koszący zajmą się także alejkami w obrębie rezerwatu Wietrznia.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO