Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Profesor Zbigniew Koruba nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej

czwartek, 09 lipca 2020 15:06 / Autor: Weronika Kępa
Profesor Zbigniew Koruba nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej
Profesor Zbigniew Koruba nowym rektorem Politechniki Świętokrzyskiej
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Profesor Zbigniew Koruba zwyciężył w drugiej turze wyborów na rektora Politechniki Świętokrzyskiej. Funkcję gospodarza uczelni zacznie piastować 1 września.

O fotel rektora ubiegało się trzech kandydatów: prof. Lidia Dąbek, prof. Zbigniew Koruba oraz prof. Paweł Łaski. W pierwszej turze żaden z nich nie przekroczył wymaganego progu procentowego. Konieczne było więc przeprowadzenie kolejnego głosowania. Finalnie poparcie większości elektorów uzyskał profesor Zbigniew Koruba, który dotychczas pełnił funkcję prorektora politechniki, a wcześniej dziekana Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn.

Nowy gospodarz uczelni ma bardzo sprecyzowany plan działania. - Nim podejmę jakąś decyzję, wysłucham zdania innych. Uważam, że jestem demokratą. Nie zamierzam więc samodzielnie mianować, ani wskazywać ludzi na dane stanowiska. Mam tutaj na myśli na przykład dziekanów. Wyjątek będą stanowić prorektorzy, czyli moi najbliżsi współpracownicy - mówi rektor elekt.

- W stosunku do tych, którzy będą działać wbrew ogólnie przyjętym normom i zasadom, między innymi etycznym, nie będę miał skrupułów. Zamierzam szybko kończyć z nimi współpracę - dodaje.

- Uczelnia aktualnie jest w bardzo dobrym stanie. Mamy dużo środków na realizację naszych ambitnych planów. Ostatnimi czasy rozpoczęliśmy również wiele projektów. Będę chciał je doprowadzić do końca i dodatkowo przystąpić do realizacji nowych - stwierdza.

IMG 1621 2

Profesor Zbigniew Koruba zastąpi dotychczasowego rektora, Wiesława Trąmpczyńskiego, który z powodu swojego wieku nie mógł wystartować w kolejnych wyborach. -  Wszystko polega na ciągłości, jeden zaczyna, drugi kończy. Myślę, że trochę mi się udało zrobić. Pewnie jeszcze kolejne sto lat mógłbym wymyślać różne rzeczy, ale to nie na tym polega - żartuje profesor. - Kadencyjność na uczelniach wyższych ma sens. Nowa osoba to nowe pomysły. Wygrało doświadczenie. Deklaruję pełną współpracę i pomoc mojemu następcy - dodaje.

Rektor elekt zacznie piastować funkcję gospodarza uczelni 1 września.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO