Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Podziwiaj Perseidy - niezwykłe zjawisko na niebie

poniedziałek, 27 lipca 2020 14:27 / Autor: Marzena Rygiel
Podziwiaj Perseidy - niezwykłe zjawisko na niebie
Podziwiaj Perseidy - niezwykłe zjawisko na niebie
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

W sierpniu polecamy wszystkim spoglądać w niebo. Nocą można się tam dopatrzeć Perseidów, czyli najbardziej powszechnych meteorów. Naprawdę robią wrażenie!

–  Meteoroidy krążą wokół Słońca, podobnie jak planetoidy i komety. Orbita Perseidów regularnie przecina się z ziemską i wtedy możemy je zaobserwować –  tłumaczy doktor Paweł Kankiewicz z Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Do podziwiania Perseidów nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia. Potrafią one przelecieć przez całą sferę niebieską spalając się w atmosferze, dlatego są dobrze widoczne gołym okiem. Udaje się także uchwycić je na zdjęciu.

– Warto poszukać na niebie gwiazdozbiór Perseusza, bo znajduje się tam radiant roju meteoroidów i jest to miejsce, z którego pozornie będą one wylatywać. Żeby zaobserwować Perseidy, wystarczy położyć się i czekać na niespodziankę, bo nie jesteśmy w stanie z dokładnością określić o jakiej porze zacznie się pokaz – uzupełnia Kankiewicz.

Perseidy można wypatrzeć już od 17 lipca. Będą widoczne aż do 24 sierpnia, a największe nasilenie zjawiska będzie miało miejsce 12 sierpnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO