Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

Kolędy świata od KROKE

piątek, 24 grudnia 2021 11:40 / Autor: Michał Sierlecki
Kolędy świata od KROKE
Kolędy świata od KROKE
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

Zespół KROKE prezentuje album ”The World of Christmas Carols”, czyli kolędy świata instrumentalnie. To efekt podróży, spotkań, wielokulturowych fascynacji muzycznych zespołu, a także pomysł na zaprezentowanie słuchaczom nieszablonowego spojrzenia na świąteczne muzykowanie.

Płyta zawiera kolędy polskie, a także pochodzące z Niemiec, Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Anglii oraz Rumunii. Oprócz tradycyjnych melodii zespół sięga również po utwory kompozytorów klasycznych takich, jak : J.S Bach, Charles Gounod, czy Ruben Liljefors.

Zespół początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata.

Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD.

Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East.

W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Talilą, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Kroke gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

 

Kroke to:

Tomasz Kukurba - viola, violin, vocals, flutes, viola picking, percussion, mouth percussion

Jerzy Bawoł - akordeon

Tomasz Lato - double bass

 

Wywiad z muzykami KROKE o nowej płycie w sobotę, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz.18.00 na antenie Radia eM Kielce.

 

źródło: www.kroke.pl

fot. zespołu KROKE: Jacek Dyląg

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO