Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Nudno nie będzie…

wtorek, 14 lipca 2020 09:50 / Autor: Aleksandra Rękas
Nudno nie będzie…
Nudno nie będzie…
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Festiwale artystyczne, koncerty, filmy pod chmurką, zajęcia plastyczne i taneczne – lista możliwości zagospodarowania wolnego czasu w najbliższe wakacje nie ma końca. Urząd Miasta Kielce opublikował letni informator dla dzieci i młodzieży, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Na liście są między innymi oferty instytucji miejskich i podmiotów prywatnych. – Możliwości jest bardzo wiele: zajęcia sportowe, fotograficzne, manualne, zwiedzanie zabytków. Wiele za darmo, co na pewno jest dobrą wiadomością. To świetna alternatywa dla osób, które nie wyjeżdżają na wakacje. Oczywiście, wszystkie zajęcia będą odbywać się w reżimie sanitarnym – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Jedną z adresowanych do młodzieży propozycji są warsztaty fotograficzne „Mali odkrywcy”, organizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych. W tym roku odbywają się one zdalnie. – Uczestników podzielimy na cztery grupy i z każdą będziemy pracować przez pięć dni. Pierwszy zespół zaczął już warsztaty, łączymy się codziennie z ośmioma osobami. Udostępniają nam one ekrany ze swoimi pracami, więc widzimy dokładnie ich postępy. Oprócz tego słyszymy się i widzimy – mówi Magdalena Leśniak z działu edukacji Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Pierwszym tematem, z którym zmierzyli się młodzi fotografowie była przyroda. – Ponieważ zajęcia odbywają się zdalnie, mamy dużo uczestników z mniejszych, oddalonych od Kielc miejscowości. Dzięki temu oprócz miejskich pejzaży, pojawiło się bardzo wiele fotografii wsi – mówi Magdalena Leśniak.

Na warsztaty można zapisać się telefonicznie, pod numerem 41 36 76 447 wew. 25, od poniedziałku do piątku, między 8.30 a 15.30. Wolne miejsca są jeszcze na dwóch turnusach: od 10 do 14 sierpnia oraz od 17 do 21 sierpnia. Wiek uczestników – od 12 do 18 lat, udział w zajęciach jest bezpłatny.

Ta placówka przygotowała szeroką gamę propozycji – od warsztatów historycznych po manualne i plastyczne. – Cykl warsztatów na terenie muzeum podzieliliśmy na cztery kategorie. Pierwsza to zajęcia historyczne – na nich powiemy sobie między innymi o drzewach genealogicznych, herbach, urządzeniach takich jak moździerz i krosna, a także dowiemy się czegoś więcej o sztuce kaligrafii. Kolejne to ćwiczenia plastyczne – tu poznamy symbole Kielc, techniki malowania, rysunku i szeroko pojętej twórczości artystycznej – wylicza Alicja Ciosek z działu Edukacji i Promocji Muzeum Historii Kielc.

W ofercie są także zajęcia pobudzające kreatywność dzieci. – Mają one wpływać na twórczość dzieci, mobilizować je do szukania nowych pomysłów i rozwiązań. Będziemy między innymi wycinać, robić zakładki do książek, opowiadać o tym, skąd biorą się wielkie idee. Na warsztatach manualnych wykonamy zielniki, zaprojektujemy miasto swoich marzeń, a także wykonamy panoramę Kielc na folii – zachęca Alicja Ciosek.

Warsztaty historyczne potrwają do 15 lipca, plastyczne – od 16 do 31 lipca, kreatywne od 3 do 16 sierpnia, a manualne od 17 do 31 sierpnia. Wymagana jest rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 41 340 55 27 lub mailowo: rezerwacja@mhki.kielce.eu. Koszt uczestnictwa to siedem złotych, maksymalnie w grupie może być 10 osób. Zajęcia odbywają się w siedzibie Muzeum Historii Kielc przy ul. Świętego Leonarda 4.

W ofercie zajęć dla młodzieży znalazł się też Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART, a także koncerty na scenie letniej KCK, kina plenerowe, lato w bibliotece, Wakacje z Futbolem czy szkółka żeglarska. Pełna lista dostępna na stronie Urzędu Miasta Kielce.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO