Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Cytobus wyruszył w trasę po świętokrzyskich gminach

poniedziałek, 19 marca 2018 07:51 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Cytobus wyruszył w trasę po świętokrzyskich gminach
Cytobus wyruszył w trasę po świętokrzyskich gminach
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Cytobus, czyli mobilny gabinet ginekologiczny rusza w trasę po świętokrzyskich gminach. Dziś zatrzyma się przed Urzędem Gminy w Brodach. Będzie tu dyżurował do godz. 14.

Cytobus, to specjalistyczny pojazd, który  został zaprojektowany i wykonany specjalnie do projektów „Być świadomą kobietą" realizowanych przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii przy wsparciu Funduszy Europejskich.  Gabinet jest przystosowany do przyjmowania pacjentek na badania cytologiczne. - Jest on w pełni wyposażony. Oprócz potrzebnego sprzętu znajduje się w nim fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie gabinetu czyli biurko, krzesła, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny. Jest również wydzielone pomieszczenie z wc i bieżącą wodą, w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu i markizę przeciwsłoneczną - wymienia prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Cytobus  to krok szczególnie w stronę tych pań, którym trudno dotrzeć do stacjonarnego gabinetu. - Panie często tłumaczą się, że nie mają czasu i możliwości, podają mnóstwo różnych powodów, dla których nie wykonują tego badania. Dlatego został wykonany cytobus, z którym dotrzemy pod przysłowiowe strzechy. Zachęcam więc do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki- uzupełnia dyrektor lecznicy.

Specjaliści przypominają jednocześnie, że tylko wczesne wykrycie raka daje szanse na jego wyleczenie.

Następnym miejscem, w którym ten mobilny gabinet się zatrzyma będzie gmina Bodzechów. Będzie stacjonował tam 22 marca.

Przypominamy, ze z  bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku 25 – 59 lat (badanie należy powtarzać co 36 miesięcy). Aby zamówić przyjazd cytobusu wystarczy zadzwonić na numer telefonu 609 99 00 33.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO