Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Potrójne szczęście w Szpitalu na Czarnowie

piątek, 03 lipca 2020 11:23 / Autor: Magdalena Nowak
Potrójne szczęście w Szpitalu na Czarnowie
Potrójne szczęście w Szpitalu na Czarnowie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Blanka, Oskar i Olaf są zdrowi, a ich mama czuje się dobrze. Trojaczki przyszły na świat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ponad dwa tygodnie temu, a dziś odwiedzili je przedstawiciele władz miasta i województwa, którzy wręczyli prezenty szczęśliwym rodzicom.

Trojaczki przyszły na świat w 33. tygodniu ciąży. – Byliśmy mocno zaskoczeni tą wiadomością. Najpierw urodziła się Blanka, która ważyła 2040 g, Oskar - 1995, a Olaf 2230. W domu na swoje rodzeństwo czeka nasza starsza, 6-letnia córeczka Pola. Zdajemy sobie sprawę z tego, że trójka małych dzieci to ogrom pracy, jednak myślę, że ze wsparciem rodziny na pewno damy radę – podkreśliła Paulina Oczkowicz, mama trojaczków.   

Jak informuje Grzegorz Świercz, specjalista położnictwa i ginekologii,  ciąża trojacza jest trudniejsza i musi być poddana szczegółowej opiece. – Pacjentka spędziła miesiąc przed porodem w szpitalu, zachowywała się modelowo. Przez całą ciążę bardzo o siebie dbała, to był główny element, który ułatwił nam prowadzenie ciąży i samo rozwiązanie – pokreślił specjalista.

Nad ciążą czuwał zespół ginekologiczny, po porodzie noworodki przeszły pod opiekę lekarzy neonatologów.

– Cieszymy się, że wszystko przebiegło dobrze i przede wszystkim, że mama donosiła ciążę do wyznaczonej daty. Dzieci od urodzenia wymagały pomocy zespołu neonatologicznego, dlatego, że tak jak to się dzieje u wcześniaków: nie potrafiły samodzielnie oddychać, przebywały w inkubatorze, wymagały też specjalnego żywienia. Stopniowo wraz z ich rozwojem pojawiły się odruchy ssania, a na dziś maluchy samodzielnie pobierają pokarm – mówi Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Trojaczki wyjdą do domu w przyszłym tygodniu, jeszcze przed opuszczeniem szpitala odwiedzili je przedstawiciele władz miasta i województwa. – Dzisiejszy dzień jest pełen radości, bardzo cieszy fakt, że mamy kolejnych obywateli Świętokrzyskiego. To potrójne szczęście dla rodziców, ale też ogromna odpowiedzialność. Sam jestem pediatrą i  mam nadzieję, przejąć dalszą opiekę nad tymi dziećmi, choć ostatecznie jest to oczywiście wybór rodziców  – podkreślił wojewoda.

Ciąże trojacze zdarzają się raz na prawie 6500 porodów i biorąc pod uwagę liczbę ludności naszego województwa, w regionie ciąża taka występuje trzy razy w ciągu dwóch lat. W tym roku w Szpitalu na Czarnowie trojaczki przyszły pierwszy raz na świat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO