Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Będzie kolejna edycja "Bitwy o wozy"

wtorek, 07 lipca 2020 13:44 / Autor: Magdalena Nowak
Będzie kolejna edycja "Bitwy o wozy"
Będzie kolejna edycja "Bitwy o wozy"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw. Jak informuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, o nowe pojazdy nie będą się mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji.

–  „Bitwa o wozy” jest akcją, która ma na celu zwiększenie frekwencji wyborczej, a nie promowanie któregoś z kandydatów. Myślę, że pośrednio wyrobi to również nawyk wśród osób, które do tej pory nie uczestniczyły w żadnych wyborach. Dzięki takim inicjatywom pójście na wybory może się kojarzyć nie tylko z obowiązkiem, ale też z przyjemnością, szczególnie wtedy gdy idzie się do urn z całą rodziną i pokazuje już od najmłodszych pokoleń jak istotna jest to sprawa – mówi wojewoda.

3 lipca, 16 wójtów i burmistrzów z całej Polski otrzymało z rąk ministra Mariusza Kamińskiego promesy na zakup pojazdów w ramach pierwszej edycji „Bitwy o wozy”. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67 do 86 procent.

– Byłem w gminie Masłów, która w naszym województwie otrzymała promesę i widziałem tę radość i dumę wśród strażaków. Mam nadzieję, że w II turze frekwencja będzie równie wysoka, bo pomijając walkę o wozy to jest walka o coś zdecydowanie większego - walka o Polskę – podkreśla wojewoda.

Strażacy ochotnicy są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w naszym kraju. Często docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi, potrafią działać w najtrudniejszych warunkach i na nich liczą mieszkańcy. Działalność OSP jest wszechstronna - w ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie.

Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO