Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

W niedzielę 77. rocznica pacyfikacji Michniowa. Pamiętajmy o ofiarach

wtorek, 07 lipca 2020 16:01 / Autor: Beata Kwieczko
W niedzielę 77. rocznica pacyfikacji Michniowa. Pamiętajmy o ofiarach
W niedzielę 77. rocznica pacyfikacji Michniowa. Pamiętajmy o ofiarach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą niedzielę, 12 lipca, będziemy obchodzić 77. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów oraz po raz trzeci Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W tym roku, z oczywistych względów, upamiętnienie wydarzeń będzie miało jednak inną formułę. 

– Ze względu na pandemię, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, nie odbędą się oficjalne uroczystości przy mogile pomordowanych. Osoby i delegacje, które pragną oddać hołd poległym mieszkańcom Michniowa oraz wsi polskich spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, mogą złożyć wieńce i pomodlić sie przy mogile 12 i 13 lipca – informuje Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej.

W tych dniach przed Domem Pamięci zostanie wyeksponowana wystawa planszowa dr Katarzyny Jedynak, kierownika Działu Edukacji Martyrologicznej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie pt. "Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939- 1940".

– Wystawa ma na celu przybliżyć odbiorcom tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na polskiej wsi w pierwszych miesiącach obecności Niemców w Polsce i były nierozerwalnie związane z walką niemieckiej armii z żołnierzami Wojska Polskiego. Zostały one okupione kilkunastoma tysiącami ofiar, zamordowanych w trakcie ponad 700 akcji skierowanych przeciwko polskiej ludności cywilnej – mówi autorka ekspozycji.

W czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali co najmniej 817 polskich wsi. Ich mieszkańców rozstrzeliwano, wywożono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a dobytek rabowano i niszczono, paląc gospodarstwa i całe wsie. Wschodnie ziemie Polski były poddane brutalnej sowietyzacji, a znaczna część ludności polskiej została deportowana na daleki wschód ZSRR.

Symbolem walki i męczeństwa społeczności polskich wsi jest Michniów, który za pomoc niesioną partyzantom został spalony, a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani 12 i 13 lipca 1943 roku. Najmłodsza ofiara pacyfikacji, Stefanek Dąbrowa, miał zaledwie 8 dni.

Partnerami w przygotowaniu wydarzeń upamiętniających rocznicę są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. Uroczystości odbędą się pod "Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO