Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

W Ostrowcu Świętokrzyskim będzie dzienny dom opieki

wtorek, 28 lipca 2020 16:08 / Autor: Beata Kwieczko
W Ostrowcu Świętokrzyskim będzie dzienny dom opieki
W Ostrowcu Świętokrzyskim będzie dzienny dom opieki
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Domu Ulgi w Cierpieniu w Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie Dzienny Dom Opieki Medycznej dla osób wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Placówka otrzymała prawie dwa miliony złotych dofinansowania ze środków unijnych.

Ośrodek wsparcia będzie przeznaczony dla osób starszych i zapewni kilkugodzinną opiekę piętnastu osobom, w tym posiłki, a także zajęcia ruchowe, artystyczne czy edukacyjne.

– Dzienne Domy Opieki Medycznej, tworzone dzięki funduszom unijnym, to instytucje, które uzupełniają lukę w istniejącym systemie opieki zdrowotnej. Pacjenci otrzymują w nich pomoc personelu medycznego w zakresie dużo szerszym niż w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Korzystają z opieki medycznej o standardzie zbliżonym do szpitalnej, ale jednocześnie nie muszą pozostawać w placówce przez całą dobę. Przez kilka godzin w ciągu dnia mają zabiegi lub terapię, a następnie wracają do swojego miejsca zamieszkania – dodaje marszałek.

W trakcie trwania projektu,czyli do końca czerwca 2022 roku, z opieki medycznej skorzysta 85 pacjentów, ponadto wsparcie otrzyma 25 opiekunów osób chorych. Dom w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie czynny przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej 8 godzin dziennie. Okres opieki nad pacjentem będzie każdorazowo ustalany indywidualnie przez zespół specjalistów i wyniesie od 30 do 120 dni. 

W ramach projektu pacjenci będą mieć zapewnione bezpłatne m.in.: wyżywienie, opiekę lekarską, opiekę pielęgniarską, rehabilitację oraz terapię zajęciową. Ponadto członkowie rodzin będą edukowani w celu prawidłowej kontynuacji opieki nad pacjentem, po zakończeniu jego pobytu w placówce.

W ramach projektu, w ostrowieckim Domu zostaną zatrudnieni specjaliści: lekarz rodzinny, specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej i w dziedzinie geriatrii, pielęgniarki, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy, psycholog, dietetyk, logopeda lub afazjolog oraz farmaceuta.

– Dzienny Dom Opieki Medycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie już ósmą tego typu placówką w województwie świętokrzyskim. Z pomocy w Dziennych Domach Opieki Medycznej korzystają osoby wymagające specjalistycznych zabiegów i opieki medycznej, ale bez wskazań do objęcia ich całodobową hospitalizacją. Mogą to też być osoby będące w okresie rekonwalescencji, po zakończonym pobycie w szpitalu, wciąż jednak wymagające specjalistycznej opieki lub rehabilitacji, przez parę godzin w ciągu dnia – dodaje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. 

Na potrzeby nowo powstającego Domu w Ostrowcu, w budynku Domu Ulgi w Cierpieniu przeprowadzone zostaną prace adaptacyjne i remontowe: zamontowana będzie nowa winda, a łazienka zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Ponadto sfinansowane będzie wyposażenie, które posłuży do rehabilitacji i opieki medycznej nad pacjentami.

Do sali rehabilitacji leczniczej trafi sprzęt do kinezyterapii, stół rehabilitacyjny, bieżnie, rowerki stacjonarne, stół do masażu, do sali chorych - łóżka rehabilitacyjne z materacem i szafki przyłóżkowe, a do gabinetu diagnostyczno-zabiegowego - leżanka, stanowisko do pobierania krwi oraz sprzęt medyczny (aparat EKG, defibrylator, zestaw do reanimacji, aparaty do pomiaru ciśnienia krwi, gleukometry i stetoskopy).

Wartość inwestycji to ponad 2 miliony złotych, z czego kwota dofinasowania z funduszy unijnych wyniesie prawie 1,9 miliona złotych.

Ostrowiecki Dom poprowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim w partnerstwie z Akcją Katolicką Diecezji Sandomierskiej - Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO