Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Ranking „Wspólnoty”. Świętokrzyskie o siedem oczek wyżej niż rok temu

środa, 05 sierpnia 2020 12:21 / Autor: Weronika Kępa
Ranking „Wspólnoty”. Świętokrzyskie o siedem oczek wyżej niż rok temu
Fot. Piotr Michalec
Ranking „Wspólnoty”. Świętokrzyskie o siedem oczek wyżej niż rok temu
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało doroczny raport o zamożności samorządów. Zgodnie z najnowszymi danymi województwo świętokrzyskie awansowało z dwunastego na piąte miejsce. To najlepszy wynik od 2010 roku.

„Wspólnota” to dwutygodnik w całości poświęcony polskim samorządom. Czasopismo od lat zajmuje się przygotowywaniem zestawień dotyczących ich zamożności. Najnowszy ranking stanowi finansowe podsumowanie 2019 roku. Jego autorami są profesor Paweł Swianiewicz i doktor Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ranking został podzielony na kilka kategorii. W zestawieniu województw świętokrzyskie zajęło piąte miejsce ze wskaźnikiem zamożności per capita w wysokości 291,18 złotych. Z kolei w zestawieniu miast wojewódzkich Kielce uplasowały się na jedenastej pozycji. Wynik ten od pięciu lat nie uległ zmianie.

4

Zgodnie z zestawieniem o zamożności powiatów województwo świętokrzyskie reprezentuje powiat opatowski, który wzorem ubiegłego roku zajął trzecie miejsce na ponad trzysta możliwych.

Najbogatszą gminą w regionie pozostaje Sitkówka-Nowiny. Choć w tegorocznym zestawieniu spadła o trzy oczka w dół, wciąż nie ma sobie równych. „W zestawieniu zamożności za 2019 rok znajdujemy się bowiem na 24 pozycji na 1537 gmin wiejskich” - napisał na swoim profilu na Facebooku Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny.

„Od czasu, kiedy zostałem wójtem, dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrósł o 1090,63 złotych, choć, jak wiecie – z każdym rokiem jest nas coraz więcej (...). Pomimo znaczącego spadku wysokości podatku od nieruchomości od jednej z największych firm w naszej gminie, wpływy uzyskane z tego tytułu zdołaliśmy utrzymać na wysokim poziomie. (...) Tylko w ubiegłym roku rozdysponowaliśmy połowę działek na nowo utworzonych terenach inwestycyjnych przy ulicy Przemysłowej w Nowinach, co niesie za sobą wymierne wpływy do budżetu gminy. Każdy, kto dokonuje rzetelnej analizy takich rankingów wie, że na jego ostateczny kształt ma wpływ wiele czynników” - zaznaczył Nowaczkiewicz.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO