Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Od soboty powiat pińczowski w "żółtej strefie". Jakie obostrzenia tam obowiązują?

piątek, 07 sierpnia 2020 12:07 / Autor: Magdalena Nowak
Od soboty powiat pińczowski w "żółtej strefie". Jakie obostrzenia tam obowiązują?
Od soboty powiat pińczowski w "żółtej strefie". Jakie obostrzenia tam obowiązują?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od soboty w 19 powiatach w Polsce, w tym w powiecie pińczowskim, powrócą niektóre obostrzenia z powodu wprowadzenia tam tzw. żółtej strefy. Obowiązują  w niej ograniczenia, m.in.  w zakresie organizacji wesel, imprez sportowych i kulturalnych.

Ogniskiem zakażeń w powiecie pińczowskim było wesele, które w połowie lipca odbyło się we Wrocieryżu. Zainfekowanych jest ponad 40 osób uczestniczących w imprezie. Dodatkowo rośnie tam cały czas liczba osób objętych kwarantanną.

– Sytuacja na ten moment jest opanowana. Wzrost liczby osób poddanych kwarantannie jest związany  właśnie z tym weselem. Osoby, które nie miały świadomości, że są zakażone, poszły do pracy, spotykały się z innymi mieszkańcami – mówi Krzysztof Socha, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Busku-Zdroju.

Powiat pińczowski został objęty tzw. żółtą strefą, co m.in. oznacza, że liczba uczestników wesel nie może przekroczyć stu osób. Będzie również obowiązek rejestracji uroczystości. Według zapowiedzi resortu zdrowia możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 procent uczestników. Dodatkowe obostrzenia wprowadzono w restauracjach, kawiarniach i ogródkach - w obu strefach będzie mogła przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe.

Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, podkreśla, że żółta strefa nie oznacza, iż region pińczowski należy omijać szerokim łukiem.

– Osoby zakażone są hospitalizowane bądź objęte nadzorem epidemiologicznym, podobnie jak wszyscy, którzy mieli z nimi kontakt. W dniu pojawienia się najnowszej fali zachorowań, wystosowaliśmy oficjalny komunikat do mieszkańców z prośbą o maksymalną ostrożność. Jestem zbudowany reakcją społeczeństwa. Stosujemy się do zaleceń, nosimy maseczki w miejscach publicznych, ograniczamy spotkania – dodaje starosta.

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., - do żółtej strefy. 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i modyfikowana raz w tygodniu.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO