Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Aleksandra Niemczyk o projekcie "Z kulturą na Ty": To był intensywny i owocny czas

Redakcja radia eM Kielce realizowała projekt "Z kulturą na ty", w ramach którego odbywały się warsztaty literackie, aktorskie i radiowe. W przedsięwzięciu uczestniczyła młodzież siedmiu kieleckich liceów, która mogła rozwijać swoje zainteresowania oraz poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole.  Jak uczestnicy i autorzy oceniają ten projekt?

Projekt "Z kulturą na ty" miał za zadanie edukację kulturalną oraz włączenie uczniów kieleckich liceów do wspólnych, twórczych poszukiwań, inspirowanych literaturą, teatrem i formami medialnymi. W warsztatach uczestniczyła młodzież z Liceum im. Stefana Żeromskiego, Juliusza Słowackiego, Jana Śniadeckiego, ks. Piotra Ściegiennego, Józefa Piłsudskiego, św. Stanisława Kostki i Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Zajęcia pozwoliły uczestnikom rozwinąć zainteresowania i talenty oraz poszerzyć wiedzę zdobytą w szkole. Na projekt złożyły się ćwiczenia literackie, aktorskie i radiowe.

Pierwszą część poprowadził dramatopisarz, dramaturg oraz reżyser teatralny Mateusz Pakuła. Pod jego opieką młodzież interpretowała klasyczną i współczesną poezję, a w efekcie tej pracy powstały nowe formy literackie, które posłużyły później jako punkt wyjścia do zajęć aktorskich prowadzonych przez Wojciecha Niemczyka i Ewelinę Gronowską, aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W ostatnim etapie projektu jego uczestnicy trafili do naszego studia radiowego. Poznali nie tylko tajniki pracy z mikrofonem, ale też oryginalne sposoby na wykorzystanie własnej twórczości, na przykład w radiowym reportażu czy słuchowisku. Ćwiczenia odbywały się w kilkunastoosobowych grupach w siedzibie radia oraz w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Warsztaty prezenterskie prowadziła Aleksandra Niemczyk, dziennikarka i prezenterka Radia eM, a także współautorka projektu "Z kulturą na ty. Efekty pracy każdej z grup, która uczestniczyła w warsztatach, będzie można usłyszeć we wrześniu na antenie naszego radia.

- Jestem pozytywnie zaskoczona młodzieżą. Ogólne przeświadczenie, że siedzi ona jedynie w smartfonach, nie czyta prasy i nie słucha radia, okazało się błędne. Bardzo mnie cieszy, że młodzi ludzie traktowali cały projekt jako pewien proces. Oczywiście są sympatie i antypatie, bo jedni chcieliby więcej teatru, inni radia, a jeszcze inni literatury, ale większość osób zauważyła, że jedne warsztaty wynikają z drugich i słyszałam wiele głosów, że młodzież poczuła ładunek, jaki niesie z sobą poezja. Cieszę się też, że udało nam się zapisać ich teksty w formie nagrania i nie mogę się już doczekać, kiedy będą mogli odsłuchać, co udało im się stworzyć - mówi Aleksandra Niemczyk.

Uczestnicy zgodnie twierdzili, że warsztaty były dla nich niezwykłą przygodą, dzięki której mogli poznać pracę aktorów i dziennikarzy. Kilka osób zdecydowało się złożyć w radiu podania o odbycie praktyki, a kilka w teatrze. Niektóre osoby pytały też o konkursy literackie. - Projekt był bardzo pracochłonny i to były intensywne trzy tygodnie dla wszystkich, którzy w nim uczestniczyli, ale myślę, że też był to owocny czas, bo widać że młodzież jest zadowolona - podsumowuje współautorka przedsięwzięcia. 

Julia Teler z Liceum im. Józefa Piłsudskiego stwierdziła, że projekt był bardzo udany. - Tak naprawdę podobało mi się wszystko, a najbardziej warsztaty aktorskie i radiowe. Bardzo dużo się nauczyłam. Atmosfera, ludzie i ogólny zamysł tych warsztatów były niesamowite - powiedziała. - Moja wiedza poszerzyła się w stosunku do tej, którą miałam wcześniej, bardzo spodobało mi się też życie teatralne i myślałam, żeby pójść w tym kierunku. Udział w projekcie był dla mnie bardzo fajnym doświadczeniem i myślę, że trzeba nabierać takich jeszcze więcej - dodała Małgorzata Zaława z Liceum im. Piotra Ściegiennego. - Bardzo fajne było to, że poprzednie zajęcia łączyły się z kolejnymi, że mogliśmy pracować na własnych tekstach i interpretować je na wiele sposobów - uzupełniała Anna Dziadosz, również z Liceum Ściegiennego.

Młodzież stwierdziła także, że udział w projekcie pozwoli im łatwiej zrozumieć poezję. - Warsztaty pomogą nam w przyszłości w interpretowaniu tekstów. To było dla nas coś nowego, nieszablonowego, a nie tylko dostosowywanie się do klucza - zauważył Mikołaj Nawrocki z Zespołu Szkół katolickich im. św. Stanisława Kostki. - Wszystkie trzy części warsztatów były bardzo ciekawe, na pierwszych nabrałyśmy chęci do czytania poezji i dyskusji nad nią. Drugi etap odkrył przed nami tajniki teatru. Ostatnie zajęcia były bardzo przełomowe, dały motywację do dalszego działania i pokazały, że chcieć to móc - podkreśliła Izabela Hajdukiewicz z Liceum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Projekt "Z kulturą na ty" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO