Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Co można sfinansować pożyczkami inwestycyjnymi z Unii Europejskiej?

piątek, 29 kwietnia 2022 14:43 / Autor: Jowita Plech
Co można sfinansować pożyczkami inwestycyjnymi z Unii Europejskiej?
Co można sfinansować pożyczkami inwestycyjnymi z Unii Europejskiej?
Jowita Plech
Jowita Plech

Nie inwestując, firma nie dość, że nie idzie do przodu, to może szybko zostać w tyle za rozwijającymi się konkurentami. Dlatego też wszelkiej maści pożyczki inwestycyjne, w tym pożyczki z UE, cieszą się dużą popularnością, co dostrzegają m.in. eksperci z https://crbip.pl/.  Powód jest prosty. Duże inwestycje, które mogą realnie wpłynąć na przyszłość firmy wiążą się często z ogromnymi kosztami.

Wiele firm nie ma oszczędności pozwalających w całości zrealizować inwestycję z własnych funduszy. Inne posiadają odpowiednie fundusze, ale nie chcą ich w całości wykorzystywać od razu, a wolą zamiast tego spłacać inwestycję ratalnie. Pożyczki inwestycyjne z UE rozwiązują ten problem, pojawiają się jednak pytania o to, co dokładnie można takimi pożyczkami sfinansować.

Pożyczki inwestycyjne dają ogromne możliwości

Jest oczywistym, że poszczególne firmy mogą mieć różne potrzeby w zakresie inwestycji, w zależności od wielu czynników. O tym, w co firma będzie inwestowała, decyduje między innymi branża, zakres oferowanych produktów i usług, lokalizacja, aktualna sytuacja na rynku czy bieżący rozmiar firmy. 

Przykładowo, firma zajmująca się instalacją łącz światłowodowych będzie potrzebowała dużej ilości samochodów służbowych zdolnych do przewożenia pracowników, ale też materiałów i narzędzi. Jednocześnie przedsiębiorstwo oferujące zdalne wsparcie techniczne może nie potrzebować jakichkolwiek pojazdów lub jedynie ich niewielką ilość do specjalnych podróży służbowych. Za to przyda mu się nowa, większa przestrzeń biurowa.

Unijne pożyczki inwestycyjne powinny odpowiedzieć na potrzeby obu tych przedsiębiorstw. Pozwalają bowiem realizować bardzo szeroką gamę inwestycji. Te najczęściej spotykane to zakup lub budowa nieruchomości firmowych, a także kupno pojazdów, maszyn i urządzeń, ale to tylko czubek góry lodowej. 

Z pomocą pożyczki inwestycyjnej można także chociażby wykupić licencje, patenty, know-how, oprogramowanie i nie tylko, czyli cele znacznie mniej oczywiste, a mogące na dłuższą metę bardzo znacząco wpłynąć na rozwój firmy i jej przychody.

Wysoka maksymalna kwota zobowiązania pozwala na realizację dużych projektów

Wysokość pożyczki inwestycyjnej z Unii Europejskiej sięga do nawet 2 mln zł dla MŚP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) i 50 mln zł dla dużych podmiotów. 

Dokładna kwota, która będzie dostępna dla poszczególnych firm, zależy od kilku istotnych czynników. W związku z tym, jeśli firma rozważa jakąś dużą inwestycję i potrzebne jej będą dodatkowe środki, najlepiej, aby skontaktowała się z ekspertami od pozyskiwania korzystnych pożyczek unijnych.

Korzystając ze swojej wiedzy i kwalifikacji, a także dużego doświadczenia zebranego na przestrzeni wielu lat udzielania wsparcia różnym polskim firmom, będą one w stanie udzielić bardziej precyzyjnych informacji. Co istotne, maksymalny okres spłaty pożyczki inwestycyjnej udzielanej z funduszy Unii Europejskiej może wynieść nawet 10 lat, co oznacza relatywnie niskie, mało obciążające dla budżetu firmy raty i brak kłopotów z utrzymaniem płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO