Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Co to jest zielona energia?

poniedziałek, 23 stycznia 2023 13:58 / Autor: Radio eM
Co to jest zielona energia?
Co to jest zielona energia?
Radio eM
Radio eM

W ostatnich czasach można zaobserwować wiele zmian klimatycznych, które w mniejszym lub większym stopniu są spowodowane postępowaniem ludzi. Konieczne jest wspólne działanie na rzecz poprawy kondycji całego środowiska, dlatego warto zastanowić się nad możliwymi sposobami.

Centralny klaster wodorowy wierzy, że rozwój innowacji i nowoczesnych technologii związanych z inwestycjami w zielony wodór, będzie dużym impulsem do rozwoju gospodarczego. Walkę z zanieczyszczeniami można prowadzić wykorzystując przy tym odnawialne źródła energii.

Co to jest zielona energia?

Ostatnie badania pokazują, że gazy cieplarniane obecne w atmosferze biją rekordy pod względem ich koncentracji. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ powoduje to wzrost temperatury naszej planety. W ciągu ostatnich lat temperatura wzrosła o około 1 stopień Celsjusza i jest to wynik, który niestety nie wróży niczego dobrego. Coraz większa ilość gazów cieplarnianych oznacza, że z biegiem lat temperatura będzie wzrastać jeszcze bardziej, a to staje się realnym zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt i przede wszystkim dla ludzi. Warto zastanowić się co to znaczy zielona energia i poprzez skoordynowane działania należy przywrócić harmonię w ekosystemach.

Zanieczyszczenia od bardzo dawna stanowią poważny problem, a do głównych przyczyn można zaliczyć energetykę, transport i przede wszystkim przemysł - dochodzi do sytuacji, w których emisja gazów cieplarnianych wielokrotnie przekracza normę, dlatego zielona energia i inwestycja w odnawialne źródła energii jest wyjściem z sytuacji.

Odnawialne źródła energii

Przez pojęcie “zielona energia” można rozumieć wszystkie odnawialne źródła energii, które w procesie przetwarzania wykorzystują promieniowanie słoneczne, energię wiatru, prądów i fal morskich, energię geotermalną i tą pozyskiwaną z biomasy lub biogazów wysypiskowych.

Do najmniej inwazyjnych dla środowiska, a zarazem najbardziej popularnych sposobów pozyskiwania energii w ostatnich czasach należy zaliczyć fotowoltaikę i wykorzystywanie energii słonecznej. Cała instalacja nie jest skomplikowana w montażu, a sam proces pozyskiwania energii odbywa się całkowicie automatycznie. Montaż paneli słonecznych przeprowadzany jest najczęściej na powierzchni dachu i w żadnym stopniu nie wpływa źle na środowisko. Jedyne zanieczyszczenia, które powstają podczas montowania instalacji to te powodowane przez transport i maszyny. Na pytanie, co to zielona energia można zatem odpowiedzieć, że fotowoltaika jest jednym z najlepszych i najczystszych rozwiązań.

Czym są pompy ciepła?

Technologia nieustannie idzie do przodu, dlatego kolejnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę są pompy ciepła. Urządzenia takie jak te umożliwiają pozyskiwanie energii poprzez wykorzystywanie energii obecnej w powietrzu, gruncie i wodach gruntowych. Pompy ciepła do prawidłowego działania potrzebują również energii elektrycznej, dlatego połączenie tych urządzeń z energią pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych jest idealnym przykładem i definicją zielonej energii.

Ekologiczne rozwiązania

Dbanie o atmosferę i środowisko powinno być sprawą priorytetową dla wszystkich. Każdy z mieszkańców naszej Planety poprzez swoje działania jest w stanie ograniczyć emisję przedostają się do atmosfery. Zielona energia i wykorzystywanie odnawialnych źródeł pozyskiwania jej to najlepsze rozwiązanie. W ostatnich czasach bardzo popularna stała się fotowoltaika oraz pompy ciepła, a pozyskiwanie prądu w taki sposób to rekomendowane rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych i firm. Zielona energia bardzo często wykorzystywana jest również w rolnictwie ze względu na duże powierzchnie i możliwość zainstalowania dużej ilości paneli fotowoltaicznych.

Skoordynowane działania i korzystanie z zielonej energii to szansa na przywrócenie harmonii w ekosystemach, a jeżeli coraz większa liczba osób zdecyduje się na inwestycję w pompę ciepła i fotowoltaikę, to dzięki temu zmniejszy się również liczba zanieczyszczeń.

Więcej na https://industria.eu/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO