Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Domowy budżet - jak go zaplanować? materiał partnera

środa, 20 lutego 2019 16:20 / Autor: Beata Kwieczko
Domowy budżet - jak go zaplanować? materiał partnera
Domowy budżet - jak go zaplanować? materiał partnera
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dobrze zarabiasz, jednak Ty nie jesteś w stanie zaoszczędzić ani grosza i wypłata rozchodzi się w ciągu pierwszego tygodnia? Najwyższy czas to zmienić! Beztroska finansowa może przynieść Ci same straty, dlatego czas na naukę planowania budżetu od podstaw. Zostań mistrzem strategii i opracuj budżet domowy na najbliższy miesiąc. Wpisz do niego oczekiwane dochody, wynotuj wydatki stałe i jednorazowe, a także stwórz finansowy fundusz awaryjny na niespodziewane wydatki.

Budżet domowy - czym jest i jak go zaplanować?

Budżet domowy ma dwa znaczenia. Jest to zarówno określenie wszystkich dostępnych środków finansowych, jak i zestawienie przychodów i rozchodów w określonym przedziale czasowym w gospodarstwie domowym. Planowanie budżetu domowego zaczynamy od podsumowania środków, którymi w danym momencie dysponujemy, wliczając te które pozostały z poprzedniego miesiąca oraz bieżące wynagrodzenie. Do podsumowania budżetu dodajemy pieniądze, które mamy na koncie i innych rachunkach bankowych.

Podstawą budżetu jest planowanie, na co się wydamy zebrane pieniądze. Domowy budżet najlepiej zaplanować na miesiąc, gdyż w tak krótkim okresie jesteśmy w stanie przewidzieć swoje przychody i wydatki. Planując go, możemy skorzystać z przydatnych aplikacji mobilnych, choć wystarczy również tabelka w Excelu czy zwykła kartka papieru i długopis.

Priorytetowe znaczenie dla budżetu domowego mają dochody i wydatki. Przez dochód rozumie się wszystkie środki finansowe wpływające te cyklicznie i zwiększające budżet domowy. Są to: wynagrodzenia za pracę, zasiłki, dochody z pomocy socjalnej, wpływy z rent i emerytur, przychody z inwestycji, środki uzyskane z wygranych, pożyczki.

Miesięczne wydatki warto podzielić na wydatki stałe i jednorazowe. W tym celu warto zbierać wszelkiego rodzaju paragony, potwierdzenia przelewów i inne drobne wydatki.

Do wydatków stałych możemy zaliczyć: czynsz do spółdzielni, opłata za wodę, energię, gaz, Internet, telewizję, raty kredytu, ubezpieczenia, wydatki na paliwo i przejazdy komunikacją miejską, wyżywienie), wydatki kulturalne o ile, co miesiąc kupujemy książkę czy chodzimy do kina lub na koncert.

Wydatki jednorazowe to opłaty nieregularne, ale często kosztowne. Są to wydatki na: odzież, obuwie, wizyty lekarskie, urlopy, remonty mieszkania, przeglądy techniczne auta, prezenty okolicznościowe. Większość osób planując budżet domowy zapomina o nich i dlatego ich plan zawodzi. Niesystematyczne wydatki stanowią ważną oraz dość sporą część domowych finansów.

W tym momencie porównujemy planowane wydatki z kwotą wynagrodzenia. Jeśli okaże się, że jesteśmy na minusie, musimy zastanowić się, z czego zrezygnować. Innym rozwiązaniem może być pożyczka od ręki dostępna tutaj, dzięki której zyskamy dodatkowy zastrzyk gotówki bez konieczności pożyczania pieniędzy od rodziny czy znajomych.

Jeśli z kolei zostanie nam sporo dodatkowych środków, możemy zaplanować co z nimi zrobić - zaoszczędzić na konkretny cel lub przeznaczyć na jednorazowy wydatek. Jeśli nie planujemy wydatków, oszczędzone środki możemy przeznaczyć również na fundusz awaryjny, umieścić na lokacie lub koncie oszczędnościowym.

Na podstawie wydatków zaplanowanych na okres jednego miesiąca, możemy zaplanować budżet całoroczny, dzięki czemu mamy realny wpływ na swoją sytuację finansową.

Zalety planowania budżetu domowego

Budżet domowy to klarowny obraz przepływu naszych finansów, dzięki któremu możemy je w pełni kontrolować . Dzięki stworzeniu takiego planu nie zaskoczą nas niespodziewane wydatki, a tym samym pusty portfel przed wypłatą. Planowanie miesięcznych wydatków uchroni nas przed bankructwem i nauczy dyscypliny. Warto planować wydatki przede wszystkim, dlatego że dzięki tej umiejętności lepiej poznamy siebie i swoje priorytety. Z pomocą domowego budżetu będziemy w stanie kierować swoje zasoby finansowe na pokrywanie rzeczywiście istotnych wydatków, a także realizować przedsięwzięcia, które wcześniej wydawały się nierealne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO