Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Wprowadzili obraz św. Karola Boromeusza do parafii w Białogonie

czwartek, 02 maja 2024 21:15 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Wprowadzili obraz św. Karola Boromeusza do parafii w Białogonie
[FOTO] Wprowadzili obraz św. Karola Boromeusza do parafii w Białogonie
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Obraz św. Karola Boromeusza został uroczyście wprowadzony do drewnianego kościoła w kieleckim Białogonie. Mszy Świętej przewodniczył biskup Jan Piotrowski.

Wydarzenie rozpoczęło się w nowy kościele Przemienienia Pańskiego. Mszy Świętej w intencji ojczyzny przewodniczył Biskup Kielecki.

– Niepołomicki wizerunek Karola Boromeusza znajduje mieszkanie w naszym starym kościele. Kim jest zapomniany święty z Mediolanu? To wielki nauczyciel świętości i pokory. Uczy jak kochać Pana Boga i ludzi. Gdy wszyscy wielcy uciekli z włoskiego miasta w czasach zarazy on pozostał jako anioł miłosierdzia. Służył ludziom i pielęgnował chorych – powiedział ks. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie.

Posłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii wierni przeszli do drewnianego kościoła. W połowie drogi na spotkanie wyszedł im św. Karola Boromeusza. Jak tłumaczy ksiądz Stefan Radziszewski to zdarzenie miało uzmysłowić wiernym, że to święty wprowadza ich do kościoła i prowadzi do spotkania z Jezusem.

– Główną maksymą biskup Mediolanu była pokora i ten obraz trafia do skromnego, małego i zabytkowego kościoła. W naszym parafialnym zamyśle jest on miejscem modlitwy, w którym serca uczą się pokory. Tej postawy potrzebujemy wszyscy, ludzie żyjący w Kielcach, Mediolanie i na całym świecie. Miasto Boromeusza kojarzy nam się z La Scalą czy San Siro, ale myślę, że on chce nam zaproponować lansowanie innej mody, mody na człowieka, który szuka mądrości i prawdy – dodał ks. Radziszewski.

W kościółku wierni przywołali wstawiennictwa św. Karola. Następnie biskup Jan Piotrowski przypomniał im, że święci nie przemijają, ale rodzą nowych świętych.

– Byliśmy świadkami wydarzenia bardzo ważnego. W tym uroczym kościele znalazł miejsce ten szczególny patron. Spotkanie z nim i innymi świętymi uzmysławia nam, że nie stali się oni tacy w niebie. Z ziemi zabierali ze sobą aureolę do nieba. Tu jest ich uświęcenie, w codzienności – stwierdził Biskup Kielecki.

Przypomnijmy, że 400 lat temu ówczesny Biskup Kielecki Marcin Szyszkowski prosił św. Karola, opiekuna chorych, o opiekę nad Kielcami podczas zarazy. Epidemia się skończyła, a biskup dotrzymał słowa i z wdzięczności wybudował kościół na Karczówce, którego patronem został właśnie Boromeusz.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO