Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Europejski znak towarowy — czym jest i na czym polega ochrona znaku w UE?

piątek, 15 grudnia 2023 10:14 / Autor: Paweł Michalec
Europejski znak towarowy — czym jest i na czym polega ochrona znaku w UE?
Europejski znak towarowy — czym jest i na czym polega ochrona znaku w UE?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą, by logo ich marki czy nazwa firmy chronione były w całej Unii Europejskiej, nie tylko w Polsce, powinni pomyśleć o zastrzeżeniu znaku w EUIPO. To pozwoli na względnie bezpieczne działanie na terenie Polski, ale też na terenie Unii, bez obawy, że jakaś inna firma zdoła zastrzec bardzo podobny znak towarowy, co mogłoby wpłynąć negatywnie na renomę Twojej firmy. Niekiedy na zastrzeżenie europejskiego znaku decydują się też przedsiębiorcy, którzy nie chcą wychodzić ze swoim produktem na zagraniczny rynek, ale oczekują, iż na terenie Unii nie pojawi się znak w podobnym stylu. Sprawdź, czym jest znak towarowy UE, jak przebiega rejestracja oraz na jakie koszty warto się przygotować!

Czym jest europejski znak towarowy i na czym polega ochrona?

Znak towarowy jest oznaczeniem służącym do odróżniania usług lub towarów należących bądź świadczonych przez jedno przedsiębiorstwo od usług i towarów innego przedsiębiorstwa. Znak towarowy zastrzeżony w naszym kraju gwarantuje ochronę na jego terenie, z kolei europejski znak towarowy to prawo ochronne, które działa na terenie wszystkich państw członkowskich (obecnie jest ich 27). Znak towarowy może przyjąć formę słowną (np. nazwa firmy), graficzną, słowno-graficzną, jak i bardziej niekonwencjonalną (kolor, deseń, kształt, itp).

Rejestracja znaku w UE gwarantuje nabycie prawa ochronnego na konkretny znak towarowy. Oznacza to, że inna firma lub osoba prawna nie może używać zastrzeżonego przez Ciebie znaku. Jeśli prawo to zostanie naruszone, przedsiębiorca będący właścicielem znaku, ma prawo rozwiązać tę kwestię sądownie. Nabycie ochrony dla konkretnego znaku towarowego uprawnia przedsiębiorcę do umieszczania go na towarach czy opakowaniach. Znak ten znacznie ułatwi identyfikację marki.

Europejski znak towarowy to prawo ochronne, które charakteryzuje się jednym systemem prawnym na terenie całej Unii. Nieważne, czy produkty dostępne są w Niemczech, w Austrii, w Grecji czy we Włoszech — prawo ochronne na ten konkretny znak odnosi skutek w całej Unii.

Zastrzeżenie znaku w UE — jak przebiega proces?

Proces zastrzegania znaku towarowego w UE nie jest bardziej skomplikowany, niż proces krajowy. Zanim złożysz wniosek do EUIPO, warto wykonać badanie, które potwierdzi, iż nie ma już podobnych lub identycznych znaków objętych ochroną patentową. Jeśli Twój znak przejdzie badanie pozytywnie, kolejnym krokiem jest złożenie poprawnie wypełnionego wniosku do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej zlokalizowanego w Alicante (Hiszpania). Można go wysłać kurierem, pocztą tradycyjną lub online.

Złożenie wniosku rozpoczyna w urzędzie okres badań. Urząd bardzo dokładnie sprawdza wniosek pod kątem formalno-prawnym i merytorycznym. Jeśli nie ma w bazie podobnego znaku, urząd umieszcza nowy znak w biuletynie. Jest to początek okresu sprzeciwowego, który trwa 3 miesiące. W tym czasie zgłosić się może każdy, kto uważa, że znak jest zbyt podobny do istniejącego już zastrzeżonego znaku. Jeśli w przeciągu 3 miesięcy nie zgłosi się nikt, znak zostanie zarejestrowany, a urząd obejmie go ochroną na 10 lat.

Koszty, na które trzeba się przygotować, rejestrując znak towarowy w UE

Koszty zastrzeżenia znaku w Unii Europejskiej są wyższe, niż w Polsce, jednak równie szersza jest ochrona, ponieważ obowiązuje nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Konkretna kwota uzależniona jest od liczby klas towarów i usług, a także od sposobu składania wniosku. Podstawowa opłata to kwota rzędu 850 EUR. Kolejne klasy wymagają uiszczenia opłat dodatkowych. Przedłużenie ochrony znaku na kolejne 10 lat to także dodatkowa płatność. 

Jeśli chcesz wiedzieć, ile mogą wynosić koszty rejestracji znaku, warto skorzystać z dostępnego na stronie EUIPO kalkulatora. Narzędzie to pozwala w szybki i łatwy sposób obliczyć całkowity koszt przy uwzględnieniu wszystkich zmiennych. A najlepiej jeśli skonsultujesz możliwości ochrony swojego znaku jak również wysokość opłat ze specjalistami w tej dziedzinie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO