Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak wyciszyć mieszkanie? Artykuł sponsorowany

poniedziałek, 29 października 2018 13:09 / Autor: Beata Kwieczko
Jak wyciszyć mieszkanie? Artykuł sponsorowany
Jak wyciszyć mieszkanie? Artykuł sponsorowany
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Nastolatek słuchający rocka, sąsiadka uwielbiająca teleturnieje muzyczne, młoda mama ćwicząca aerobik przez telewizorem – większość z nas po jakimś czasie przyzwyczaja się do odgłosów dobiegających codziennie z sąsiednich mieszkań. Nie jesteśmy jednak na to skazani! Istnieją naprawdę skuteczne metody na wyciszenie mieszkania, które nie będą nas kosztowały majątku!

 

Na dobiegający zza ścian hałas skarżą się przede wszystkim osoby zamieszkujące bloki z tzw. wielkiej płyty, na potęgę budowane w naszym kraju od lat sześćdziesiątych XX wieku. Niestety, materiał ten, choć tani, nie ma praktycznie żadnych właściwości tłumiących, przez co często możemy dokładnie policzyć kroki sąsiada z góry zmierzającego rano do łazienki. Nieco lepiej wyglądają w tej kwestii bloki i kamienice z cegły, choć i w tym przypadku wyciszenie mieszkania może okazać się wskazane – chociażby ze względu na poprawę komfortu oraz poczucia intymności domowników.

Warto mieć też świadomość, że na wyciszenie mieszkania składa się nie tylko wygłuszenie dźwięków płynących z sąsiednich mieszkań, ale także z zewnątrz, np. z ulicy. Dodatkowo, są sposoby, by mieszkanie wytłumić, czyli urządzić w taki sposób, by niejako wchłaniało dźwięki wydobywające się podczas codziennych aktywności.

Sposoby na wyciszenie mieszkania:

- Istnieje wiele metod wyciszania mieszkania – część można zastosować tylko podczas większego remontu wnętrza, inne to kwestia kilku godzin pracy i niewielkich nakładów finansowych.

- Podwieszany sufit – wykonuje się go zazwyczaj z karton-gipsu lub surowca naturalnego. Nie dość, że sam jest warstwą wyciszającą, to można zainstalować na nim matę wchłaniającą dźwięki. Niestety, podwieszany sufit wymaga sporych nakładów finansowych, a poza tym polecany jest do stosunkowo wysokich wnętrz, gdyż najzwyczajniej w świecie „kradnie” sporo centymetrów z wysokości pokoju.

- Wyciszające tekstylia – takie jak grube zasłony w oknach, porządne dywany, filcowe naklejki na nogi od krzeseł. Są to akcesoria relatywnie niedrogie, większość z nich ma również wartość aranżacyjną. Niestety, ich skuteczność jest niska – nawet najgrubsze zasłony i tak przepuszczą dźwięki jeżdżących za oknem samochodów, a dywan nie wytłumi wszystkich kroków.

- Okiennice zewnętrzne – to doskonały sposób nie tylko na wyciszenie mieszkania. Okiennice zimą chronią przed dostawaniem się do wnętrza mrozu i wiatru, latem zaś mogą działać podobnie jak rolety i zapobiegać nagrzewaniu pomieszczenia przed słońcem. Są dość łatwe w montażu, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Niestety, nie wszędzie pasują – lepiej wyglądają w domach niż w kamienicach czy blokach.

- Wyciszanie drzwi – za pomocą naklejanej maty izolującej dźwięki lub specjalnej drzwiowej tapicerki. Ich montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, jednak równie dobrze można zrobić to samemu – w sklepach można kupić tapicerki tak proste w montażu, że poradzi sobie z tym każdy. Co ważne, mata izolująca i tapicerka nie tylko wyciszy drzwi, ale sprawi także, że w mieszkaniu będzie cieplej.

Panele akustyczne–są bardzo skuteczne, sprawdzają się nie tylko w mieszkaniach, ale także w biurach, studiach dźwiękowych, pokojach z kinem domowym itp. Można je z powodzeniem instalować na całej ścianie, ale także na jej fragmencie. Występują w wielu kształtach, wzorach i kolorach, więc są świetnym elementem dekoracyjnym. Co ważne, wyciszają nie tylko dźwięki dopływające do mieszkania, ale również z niego wypływające.

Oczywiście metod wyciszania mieszkań jest dużo więcej. Na etapie budowy domu czy generalnego remontu mieszkania można rozważyć opcję montażu okien dźwiękoszczelnych – mają one bardzo wysoką izolacyjność akustyczną, ale należy mieć świadomość, że ich cena jest sporo wyższa niż okien bez tego typu właściwości. O tłumieniu dźwięków często próbują przekonywać także producenci tapet ściennych – owszem, tapeta ma właściwości dekoracyjne oraz ocieplające ścianę, ale jeśli chodzi o wyciszanie wnętrz, efekt jest znikomy. Dlatego lepiej zdecydować się na coś, co na pewno zadziała.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO