Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jakie okulary przeciwsłoneczne damskie wybrać? 5 wskazówek!

czwartek, 02 czerwca 2022 15:40 / Autor: Jowita Plech
Jakie okulary przeciwsłoneczne damskie wybrać? 5 wskazówek!
Jakie okulary przeciwsłoneczne damskie wybrać? 5 wskazówek!
Jowita Plech
Jowita Plech

Bez okularów przeciwsłonecznych nie ma lata. Stanowią one nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim zapewniają komfort i ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio dobrane. Sprawdź, jakie okulary przeciwsłoneczne damskie wybrać.

Wybierz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Aby okulary przeciwsłoneczne damskie spełniały swoją funkcję, muszą mieć filtry przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu. UV jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale też dla narządu wzroku. Niestety, dociera ono na ziemię przez cały czas, a w szczególności w miesiącach wiosennych i zimowych, gdy dni są coraz dłuższe i bardziej słoneczne.

Promieniowanie UV ma zakres od 200 do 380 nm. Ważne jest, aby filtr w okularach przeciwsłonecznych damskich chronił przed każdą długością fali. Dlatego zaleca się, aby wybierać okulary z filtrem 400. Blokuje on każde promieniowanie poniżej 400 nm. Oznacza to, że pochłania 100% szkodliwego promieniowania UV.

Pomyśl o dodatkowych filtrach 

Okulary przeciwsłoneczne damskie mogą być też wyposażone w dodatkowe filtry. Jednym z najpopularniejszych jest polaryzacja. Jest to ochrona przed światłem, które odbija się od jasnych powierzchni oraz wody. Tym samym nie dochodzi do oślepienia przez słońce. Dodatkowo nieco poprawiają kontrast i nasycenie kolorów. Polaryzacja jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, ponieważ wpływa na komfort widzenia. Jednak szczególnie polecana jest kierowcom.

Okulary przeciwsłoneczne damskie mogą też mieć powłokę antyrefleksyjną. Wpływa ona na zwiększenie twardości szkieł, niweluje lustrzany efekt oraz chroni przed refleksami światła. Dzięki temu oczy nie męczą się zbyt szybko. Taka powłoka jest charakterystyczna dla okularów korekcyjnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać ją do okularów przeciwsłonecznych.

Zwróć uwagę na kolor soczewki

Dla wielu osób kolor soczewki ma znaczenie estetyczne. Warto jednak pamiętać, że wpływa on również na postrzeganie barw. Najbardziej neutralne są soczewki szare. Natomiast brązowe sprawiają, że kolory są nieco cieplejsze i wyraźniejsze. Na rynku dostępne są również szkła żółte, które rozjaśniają i poprawiają kontrast. 

Dopasuj okulary słoneczne do kształtu twarzy

Zasada dopasowania okularów przeciwsłonecznych do kształtu twarzy jest prosta. Jeżeli twarz jest:

  • okrągła – wybierz okulary kwadratowe, prostokątne, kocie oczy,
  • owalna – pasuje każdy rodzaj okularów bez zbyt szerokiej i grubej oprawki, szczególnie kocie oczy lub aviator;
  • prostokątna – wybierz okulary zaokrąglone lub geometryczne z grubszą oprawką;
  • kwadratowa – wybierz okulary z okrągłą lub owalną oprawką,
  • diamentowa – wybierz okulary okrągłe z lekką oprawką.

Postaw na jakość

Na okularach przeciwsłonecznych nie warto oszczędzać. Za ceną zwykle idzie też ich trwałość, a to oznacza, że jedna para może posłużyć nawet kilka lat. Nie można zapomnieć, że wiele modeli jest ponadczasowych, a więc nigdy nie wychodzą z mody.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO