Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Kacheksja – poznaj pierwsze objawy wyniszczenia nowotworowego. Artykuł sponsorowany

wtorek, 20 listopada 2018 12:59 / Autor: Beata Kwieczko
Kacheksja – poznaj pierwsze objawy wyniszczenia nowotworowego. Artykuł sponsorowany
Kacheksja – poznaj pierwsze objawy wyniszczenia nowotworowego. Artykuł sponsorowany
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Gdy ktoś z bliskich zachoruje na nowotwór, rodzina musi zmierzyć się z trudami procesu leczenia. Do charakterystycznych objawów chorób nowotworowych bardzo często dołącza również zespół wyniszczenia organizmu, czyli kacheksja. Czym jest ta choroba i co ma największe znaczenie w procesie jej leczenia?

 

Czym jest kacheksja?

Zaawansowana choroba nowotworowa często oznacza dla pacjentów ciągły brak apetytu i prowadzi do poważnych zaburzeń odżywiania. Długo trwające niedożywienie białkowo-energetyczne uszkadza tkanki. Wtedy dochodzi do podwyższenia ich parametrów zapalnych. Następstwem stanu zapalnego jest zwiększenie katabolizmu tkanek obwodowych i wystąpienie choroby metabolicznej. Takim schorzeniem jest właśnie kacheksja (dawniej charłactwo). Więcej informacji na temat tej choroby można znaleźć na stronie zywieniemaznaczenie.pl. Zespół wyniszczenia nowotworowego, czyli kacheksję charakteryzują różne objawy.

Jakie są objawy wyniszczenia nowotworowego?

U chorych na kacheksję dochodzi do zaniku mięśni – sarkopenii, zaniku siły mięśniowej – astenii oraz zaniku tkanki tłuszczowej. Najczęściej schorzenie dotyka pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową lub zaawansowaną niewydolność krążenia. Kacheksja to inaczej wyniszczenie nowotworowe, ale w grupie wysokiego ryzyka są również osoby cierpiące na zaburzenia odżywania (anoreksję), ponieważ ich organizm przez długi czas otrzymuje niewystarczającą ilość pożywienia. W konsekwencji dochodzi do szeregu zmian hormonalnych i biochemicznych prowadzących do upośledzenia procesów metabolicznych. Najbardziej charakterystycznym objawem kacheksji jest znaczna utrata masy ciała przy jednoczesnej niechęci do jedzenia. U pacjentów można zauważyć jadłowstręt. Uszkodzeniu ulegają niektóre narządy wewnętrzne, pojawiają się nudności, zaburzenia czucia i obrzęki. Układ hormonalny cierpiących z powodu wyniszczenia nowotworowego jest nadmiernie pobudzony, na co wskazuje między innymi podwyższenie poziomu kortyzolu, czy aldosteronu. Lekarze, diagnozując kacheksję, mogą zaproponować pacjentom i ich rodzinom terapię. Jak wygląda proces leczenia w przypadku wyniszczenia nowotworowego?

Czy kacheksję można leczyć?

Leczenie kacheksji należy zacząć od zdiagnozowania schorzenia, które wywołało chorobę metaboliczną. Następnie można rozpocząć terapię oraz skoncentrować się na złagodzeniu objawów. Chorzy są poddawani leczeniu farmakologicznemu i rehabilitacji, mają również ustalaną odpowiednią dietę. Ważne, by pacjenci przyjmowali energetyczne posiłki bogate w białko. Na tym etapie często jest wprowadzane żywienie pozajelitowe, ponieważ wyniszczony organizm gorzej radzi sobie z przyswajaniem substancji odżywczych. Więcej informacji na temat znaczenia prawidłowej diety w chorobie nowotworowej można znaleźć w artykule pt.: Żywienie medyczne jest ważne w chorobie onkologicznej. W przypadku chorych na anoreksję w leczeniu kacheksji konieczne jest prowadzenie terapii behawioralnej, której rolą jest wspomaganie leczenia farmakologicznego i żywieniowego.

Dieta w chorobach nowotworowych ma kluczowe znaczenie. Należy ustalić z lekarzem dokładny przebieg leczenia oraz zadbać o dostarczanie pacjentowi odpowiednich substancji odżywczych, by nie doszło do wyniszczenia organizmu, a chory miał siłę niezbędną w procesie leczenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO