Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Odnajdują święty spokój w Rytwianach

środa, 25 września 2019 14:02 / Autor: Weronika Grela
Weronika Grela

W spotkaniu dla ciała i ducha oraz w odnajdywaniu sposobu na święty spokój wzięły udział uczestniczki kolejnego spotkania, które organizowała Fundacja Piękne Strony Życia.  Jego głównym celem była promocja  kiermaszu, który odbędzie się w niedzielę, 29 września w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.

„Leśna Apteka” to nazwa kiermaszu, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Rytwianach.  – Głównym celem dzisiejszego spotkania jest promocja pięknego miejsca, które mamy w naszym województwie, czyli Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Miejsce to jest szczególne, a w tym roku dostało tytuł pomnika historii i zasługuje na to, żeby o nim mówić i to mówić jak najwięcej. Jest to obiekt, który kiedyś był klasztorem kamedulskim i ma czterysta lat tradycji, a w niedzielę każdy będzie mógł go zobaczyć – mówi Beata Tokarska-Wójcik, organizatorka wydarzenia.

Podczas spotkania w Terminalu Spotkań można było posłuchać o długiej historii klasztoru w Rytwianach. – To jest dość ważny i cenny obiekt na terenie naszego województwa, który został wybudowany dla zakonników. Dziś Kamedułów już tam nie ma, klasztor opustoszał i pełni inne funkcje, ale zbliżone do pierwotnych. Kameduli żyli sobie daleko i głęboko w lesie, w samotności, ciszy, odcięci od świata po to, żeby mieć możliwość i czas na kontemplację Pana Boga, piękna i natury. Kiedy zostało to miejsce przez nich zostawione, to my odnawiając je i remontując, chcemy przywrócić do pierwotnego piękna i kształtu oraz pierwotnej funkcji, czyli te funkcje kamedulskie znowu przywrócić, ale oddając je społeczności, czyli tym, którzy będą chcieli skorzystać z milczenia, modlitwy i samotności – tłumaczy ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.

Dodatkowo uczestniczki dzisiejszego wydarzenia mogły skorzystać z przygotowanego ekologicznego poczęstunku, a także wziąć udział w mydełkowych warsztatach. – Chcę pokazać tutaj, że można samemu zrobić naturalne mydełka. One powstają z gliceryny i mogą być łagodzące oraz peelingujące o różnych zapachach. Takie mydełka można zrobić na warsztatach, które organizuję dla swoich gości w gospodarstwie – dodaje Sabina Skiba z Gospodarstwa Agroturystycznego w Krajnie.

Każdy, kto chciałby kupić artykuły spożywcze oraz kosmetyczne, na bazie naturalnych składników zielarskich może przyjechać na kiermasz „Leśna Apteka” w najbliższą niedzielę do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO