MIASTO
[FOTO] Twórczość Nikifora na wystawie w Kielcach
Prace malarskie Nikifora Krynickiego, fotografie oraz filmy dokumentalne przedstawiające kulturę łemkowską można oglądać na wystawie, która znajduje się w Muzeum Dialogu Kultur. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak jest zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych - prymitywistów. Urodził się prawdopodobnie w 1895 roku w Krynicy, gdzie przez całe swoje życie mieszkał i tworzył.
– Był to artysta, który nie miał wykształcenia w tym kierunku, bo nie ukończył żadnej szkoły. Występował jako "Matejko z Krynicy", kolega artystów, którzy skończyli akademię – mówi Artura Ptak, kurator wystawy.
– Miał jednak wybitny talent, olbrzymie wyczucie koloru, bryły, a przede wszystkim miejsca, w którym mieszkał, bo wspaniale pokazywał okolicę Krynicy, Beskid i Łemkowszczyznę. Jako artysta niewykształcony miał wielu naśladowców. Na jego twórczości wzorował się m.in. Edward Dwurnik – dodaje.
Pracownią Nikifora był tzw. murek przy ulicy Puławskiego w Krynicy. – To fragment podmurówki, na której codziennie tworzył, tam rozmawiał z przechodniami i eksponował swoje prace. Miał też w Krynicy miejsce nazywane letnią pracownią. Było to nieduże drewniane pomieszczenie, w którym również prezentował swoje dzieła. W późniejszych latach tworzył także w domu – relacjonuje Artur Ptak.
Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Jego twórczość to głównie autoportrety i panoramy Krynicy. Malował na skrawkach papieru, kawałkach tektury i okładkach zeszytów. Na wystawie został przestawiony szeroki przekrój twórczości artysty. 45 prac pochodzi ze zbiorów Galerii Sztuki "Romanówka" w Krynicy, oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu , a trzy z Muzeum Narodowego w Kielcach.
– Prezentowane są tu prace, które zwykle nie wyjeżdżają z Krynicy i Nowego Sącza. Są to m.in. autoportrety, ale także wiele portretów jego znajomych i przyjaciół oraz wnętrza, które są bardzo rzadkie w jego twórczości. Dużo jest prac z lat 20. i 30., czyli z najcenniejszego okresu pracy twórczej Nikifora – podkreśla Artura Ptak.
Oprócz tego, na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie oraz filmy dokumentalne przedstawiające kulturę łemkowską, w której wychował się Nikifor Krynicki.
Wystawa została otwarta 17 czerwca. – Liczymy, że będzie cieszyła się dużym powodzeniem. Ze względu na pandemię, termin jej otwarcia był przesuwany, ale wracamy do normalnego funkcjonowania. Żałuję, że nie możemy zrobić tradycyjnego wernisażu, ale mam nadzieję, że zrekompensujemy sobie to przy następnych wydarzeniach – mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
Ekspozycja będzie czynna do 29 sierpnia.
http://www.emkielce.pl/index.php/miasto/foto-tworczosc-nikifora-w-kielcach-202106180859#sigProGalleria934ea301c0