Msza Wieczerzy Pańskiej zainaugurowała Triduum Paschalne – najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
Dziś (2 kwietnia) Mszy Świętej w bazylice katedralnej w Kielcach przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W homilii biskup podkreślał, że Eucharystia jest sercem życia chrześcijańskiego i wymaga wiary.
– Eucharystia nade wszystko jest tajemnicą wiary, jej streszczeniem i podsumowaniem. Już przy jej zapowiedzi, jak czytamy w szóstym rozdziale Ewangelii św. Jana, wielu zadawało pytanie: „Jak może nam dać swoje ciało do jedzenia?”. Niektórzy odchodzili i nie szli już za Nim – mówił biskup.
Pasterz Diecezji Kieleckiej zaznaczył, że także dziś Eucharystia pozostaje fundamentem życia Kościoła.
– Bez Eucharystii nie ma pełnego życia chrześcijańskiego. To ona jest w centrum życia Kościoła – dzięki niej Kościół żyje i nieustannie się odradza. Im żywsza jest nasza wiara eucharystyczna, tym głębsze nasze uczestnictwo w życiu Kościoła i w misji, którą Chrystus powierzył swoim uczniom – podkreślił biskup Jan Piotrowski.
Podczas liturgii, w czasie śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, po raz ostatni w Wielkim Tygodniu zabrzmiały dzwony. Wierni usłyszą je ponownie dopiero podczas Wigilii Paschalnej.
Po homilii, na pamiątkę obmycia nóg Apostołom, biskup obmył nogi dwunastu mężczyznom – wśród nich byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz wierni świeccy.
Na zakończenie Mszy Najświętszy Sakrament przeniesiono do tzw. ciemnicy – miejsca adoracji, upamiętniającego uwięzienie Jezusa przed ukrzyżowaniem.
W Wielki Piątek, (3 kwietnia), Kościół nie sprawuje Eucharystii. Centralnym punktem dnia będzie Liturgia Męki Pańskiej.