Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Biskup nie jest samotną wyspą

wtorek, 29 listopada 2022 19:14 / Autor: Łukasz Czerwiak
Biskup Jan Piotrowski: Biskup nie jest samotną wyspą
Biskup Jan Piotrowski: Biskup nie jest samotną wyspą
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

We wtorek, 29 listopada, w ósmą rocznicę ingresu Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Pasterza diecezji kieleckiej. Poprzedziła ją modlitwa różańcowa w intencji kapłana.

Ingres biskupa Jana Piotrowskiego do bazyliki katedralnej w Kielcach miał miejsce 29 listopada 2014 roku. Równo osiem lat temu, Eucharystię w Kielcach sprawowało blisko 40 biskupów.

– Znałem Kielce bardzo dobrze. To co się wydarzyło osiem lat temu to już takie akty, za które jestem wdzięczny Bogu oraz ludziom. Oni sprawiają, że biskup nie jest samotną wyspą. Posługa odbywa się wśród ludzi oraz dla nich. Myślę, że zasiewając te ewangeliczne ziarna, jak apostołowie, nie staram się tego oceniać, ale widzę, że w czynieniu dobra nie należy ustawać. Będę dalej prosił Dobrego Boga za naszą diecezję i miasto – opowiadał.

Ordynariusz poprosił o modlitwę, aby nadal był pasterzem według Chrystusowego Serca.

Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, opat Rafał Ścibiorowski oraz licznie zgromadzeni księża.

Homilię wygłosił ks. Artur Skrzypek, delegat Biskupa Kieleckiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

– Jak niełatwa to misja, świadczy o tym szczególnie jeden epizod. 26 października 2020 roku, kiedy ksiądz biskup dynamicznie upomniał się o poszanowanie Domu Bożego, tego Domu, w którym jesteśmy. O opamiętanie dla tych, którzy przeszkadzali sprawować Najświętszą Eucharystię. Pamiętamy tę homilię i tamte mocne słowa. Zareagowały na nie wszystkie media, te katolickie i te niezbyt przychylne Kościołowi. Pozwolę sobie je zacytować: << To jest miejsce, gdzie Chrystus czeka na wszystkich. Katedra normalnie jest otwarta od rana do wieczora. Dzisiejsze wydarzenie w murach naszej świątyni nie jest żadnym wiecem politycznym przeciw komuś, ale jest modlitwą, do której mamy prawo. Nikt nie może nam w tym przeszkadzać – mówił.

Posłuchaj całej homilii:

11 października 2014, biskup Jan Piotrowski został mianowany przez papieża Franciszka, Ordynariuszem diecezji kieleckiej. Dzień przed ingresem objął kanoniczne rządy w diecezji kieleckiej. W murach katedry powitał go kończący wówczas posługę biskup Kazimierz Ryczan. Jego dewizą jest zdanie „In Caritate Evangelium prædicare”, czyli w miłości głosić Ewangelię.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO