Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski na Karczówce: Droga Krzyżowa to prawdziwe życie

piątek, 31 marca 2023 22:00 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski na Karczówce: Droga Krzyżowa to prawdziwe życie
Biskup Jan Piotrowski na Karczówce: Droga Krzyżowa to prawdziwe życie
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

– Droga krzyżowa to życie, gdzie jest miłość i nienawiść, obojętność i łzy, prawda i drwiny, tak jak u stóp Jezusowego krzyża –  powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, odprawionej na ulicach Kielc. Pomimo deszczowej pogody, procesja po raz 39. zgromadziła wielu kielczan.

Przed Drogą Krzyżową w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza święta. W homilii biskup Jan Piotrowski przypomniał, że Wielki Post jest dla wierzących czasem łaski.

– Niesie on w sobie echo Jezusowych słów ze Środy Popielcowej „Czas się już wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Musimy mieć świadomość, że czas jest ważniejszy niż przestrzeń życiowa. Bo ten wielki dar, który pozwala człowiekowi odczytywać jego życiowe powołanie, już nigdy nie powraca.

Pasterz powiedział także, że prześladowanie Kościoła nie ustaje.

– Dziś ma różne formy: hejtu, intryg, pomówień i fałszywych oskarżeń, fakenewsów, plugawych przedstawień teatralnych czy filmów. To wszystko ma swoje pierwowzory w prześladowaniu Jeremiasza i wielu innych proroków, w haniebnym sądzie nad Jezusem i dramatem Drogi Krzyżowej. Moje pokolenie pamięta, jak przed laty obrzydzano Ruch Światło Życie, a w nim Domowy Kościół – życiowe dzieło ewangelizacyjne Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. To nie cysterna i kamienie były wyrokiem na niego, ale trucizna, podana przez zbrodniczych agentów w owczych skórach, którzy dziś doskonale się mają i niektórzy wypłacają im wielkie pieniądze.

Biskup odniósł się także do atakujących świętego Jana Pawła II

– Ci wszyscy, którzy prześladują dziś Jana Pawła II, nie kochają samych siebie, a więc jakże mogą pokochać prawdę, której źródłem jest Jezus Chrystus? Nienawidzą głosicieli Dobrej Nowiny, ponieważ obala ona niedorzeczną wizję człowieka i świata bez Boga.

Na koniec kaznodzieja zachęcił wiernych do modlitwy i przyjmowania Sakramentów.

– Z Jezusem Chrystusem, naszym Panem i Odkupicielem nabierzmy odwagi do świadectwa wiary na nasze niełatwe czasy. Nie kto inny, ale sam Jezus jest gwarantem naszego zwycięstwa nad złem. Święci doskonale to rozumieją.

Posłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii ze świątyni wyruszyła Droga Krzyżowa. Jej trasa wiodła na Karczówkę, wzdłuż najstarszych w Kielcach stacji. Pątników na drodze spotkał przelotny deszcz.

Rozważania do czternastu stacji przygotowała wspólnota Domowego Kościoła, dotyczyły one trudnych sytuacji życia codziennego, takich jak śmierć bliskich, choroby, uzależnienia czy klęski żywiołowe.

To nie ostatnie uliczne nabożeństwo podczas tegorocznego Wielkiego Postu. Już w najbliższy wtorek, 4 kwietnia o godzinie 19, odbędzie się Droga Krzyżowa z kościoła świętego Wojciecha na plac przed kielecką katedra.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO