Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski poświęcił pomnik upamiętniający powstańców styczniowych

niedziela, 22 stycznia 2023 21:00 / Autor: Łukasz Czerwiak
Biskup Jan Piotrowski poświęcił pomnik upamiętniający powstańców styczniowych
Biskup Jan Piotrowski poświęcił pomnik upamiętniający powstańców styczniowych
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W 160. rocznicę wybuchu Powstanie Styczniowego odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterów stycznia 1863. Znak pamięci poświecił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Uroczystości w Białogonie rozpoczęła Eucharystia w intencji bohaterów Powstania Styczniowego pod przewodnictwem Pasterza diecezji kieleckiej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego.

– Nasza polska ziemia, ozdobiona pięknem ziemi świętokrzyskiej to arena niezliczonych dziejowych wydarzeń walki o wolność i niepodległość, prawdę i sprawiedliwość, nadzieję oraz powodzenie. Przede wszystkim walkę o słuszne życiowe tego ludu i narodu – przypomniał Pasterz Kościoła kieleckiego.

Podkreślił również, że chrześcijanin to człowiek, który idzie za Bożym światłem prawdy.

– Tylko prawda daje wolność, z nią wszystko jest autentyczne. Bez niej wszystko jest groteską karykaturą. Był taki czas, kiedy część naszych braci i sióstr rozkochała się w pogańskich, oświeceniowych uwodzicielach, co zakończyło się rozbiorami Polski. Mimo to byli wielcy patrioci w środku wielu warstw społecznych. Cenili sobie bardziej wolność i prawdę, bardziej niż swoje własne życie. Odważnie stawali do walki z wrogiem niszczącym wiarę i polską kulturę – dodał biskup.

Następnie przypomniał on słowa powstańczego apelu z 1863 roku. Jak zauważył Biskup Kielecki zawierały one zachętę do walki, ale również wybaczenia.

Oto ten fragment: „Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni! bo godzina wspólnego wyzwolenia już wybiła, stary miecz nasz wydobyty, święty sztandar Orła, Pogoni i Archanioła rozwinięty. A teraz odzywamy się do Ciebie Narodzie Moskiewski: tradycyjnem hasłem naszem jest wolność i braterstwo Ludów, dla tego też przebaczamy Ci nawet mord naszej Ojczyzny, nawet krew Pragi i Oszmiany, gwałty ulic Warszawy i tortury lochów Cytadeli”.

Posłuchaj całej homilii:

Po Eucharystii zgromadzeni wierni udali się na parking przy drewnianym kościele, gdzie stanął pomnik. Tam, biskup Jan Piotrowski poświęcił nowy znak pamięci. Więcej o uroczystościach przeczytasz: TUTAJ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO