Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Bohaterskie siostry ratujące Żydów. Niezwykła wystawa w Kielcach

czwartek, 24 marca 2022 14:05 / Autor: Michał Łosiak
Bohaterskie siostry ratujące Żydów. Niezwykła wystawa w Kielcach
Bohaterskie siostry ratujące Żydów. Niezwykła wystawa w Kielcach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Siostry matkami dla żydowskich dzieci” – to tytuł wystawy jaka stanęła na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Opowiada o bohaterskich Franciszkankach Rodziny Maryi, ratujących najmłodszych Żydów przed śmiercią z rąk Niemców w trakcie II wojny światowej.

Ekspozycja przedstawia m.in. postać matki Matyldy Getter, przełożonej sióstr, która koordynowała wielką akcję pomocy. W czasie okupacji uratowała ona ponad 750 Żydów, w tym ponad 500 dzieci.

– Coraz więcej wiemy o Polakach ratujących Żydów, wiemy jak Polskie Państwo podziemne podchodziło do tej sprawy, dowiadujemy się również o dyplomatach niosących wsparcie. Ta wystawa odkrywa kolejny aspekt tej pomocy, mówiący o ludziach Kościoła, którzy zaangażowali się w ratowanie Żydów. Przybliżamy niesamowitą postać matki Matyldy Getter, będącą przełożoną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Działała na przestrzeni kilku epok – zaborów, dwudziestoleciu międzywojennemu i wojny. Dzięki niej uratowano bardzo wiele istnień ludzkich – tłumaczyła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelni Delegatury IPN w Kielcach.

Na wystawie możemy przekonać się o heroicznej postawie warszawskich sióstr.

– Musimy mieć świadomość, że są to dopiero próby odkrywania wielu przykładów bohaterskich osób konsekrowanych, które ratowały Żydów. W okupowanej przez Niemców Polskę groziła za to śmierć. Cieszę się, że taka wystawa powstała. Przed laty byłem sąsiadem sióstr w Warszawie przy ulicy Żytniej i Żelaznej –mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Matka Matylda Getter urodziła się w 1870 roku. Była organizatorką 25 zakładów wychowawczych i opiekuńczych. Przez 81 lat dzieliła losy Zgromadzenia Rodziny Maryi i wpływała na kierunki jego rozwoju, pracując jako nauczycielka, wychowawczyni, przełożona domów zakonnych w Odessie, Petersburgu, Warszawie i Prowincji Warszawskiej. Zmarła w 1968 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO