Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Czy słuchamy naszych katedr? Cykl: Wiara Kultura Nauka

czwartek, 15 grudnia 2022 18:44 / Autor: Łukasz Czerwiak
Czy słuchamy naszych katedr? Cykl: Wiara Kultura Nauka
Czy słuchamy naszych katedr? Cykl: Wiara Kultura Nauka
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Akademia Wiara-Kultura-Nauka. W auli kurii diecezjalnej Jan Maciejewski, dziennikarz młodego pokolenia opowiedział o swojej nowej książce.

Wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach miało taki sam tytuł, jak najnowsza publikacja eseisty, czyli „MILCZENIE KATEDRY”.

– Wszystkie katedry milczą, ale tytuł jest wieloznaczny. Przede wszystkim to my powinniśmy milczeć wewnątrz katedry, patrząc na nią i wsłuchiwać się w nią. Ten tytuł nawiązuje do tekstu, które napisałem bezpośrednio po pożarze paryskiej Notre Dame. Było wiele głosów i powstał pewien spór, jak odczytać to wydarzenie. Ja twierdzę, że katedry dla nas zamilkły, ponieważ my już nie słyszymy tego, co one nam mówią. Symbolem nie był pożar, ale będzie jej odbudowa – tłumaczy Jan Maciejewski.

Akademia Wiara-Kultura-Nauka jest odpowiedzią na twierdzenie, że światy nauki, kultury i wiary rozchodzą się. Spotkania w ramach pierwszej edycji odbywają się raz w miesiącu do czerwca 2023 roku.

– Widzimy spore zainteresowanie, wiele osób przychodzi na nasze spotkania. Oznacza to, że jest olbrzymia potrzeba mówienia o takich sprawach. Mieliśmy ciekawych gości, tak jak ten dzisiejszy publicysta, który opowiedział o tym czym jest dla nas dzisiaj katedra. Rozumiana jako pewna idea, jako świat symboliki chrześcijańskiej – mówi Kinga Reczka, kierownik projektu. 

Obecny na spotkaniu był biskup Jan Piotrowski.

Stałym bywalcem Akademii jest także Stanisław, który na spotkania przychodzi z żoną. - Byliśmy na wszystkich trzech. Pomysł realizowany przez muzeum sprawdza się. Takie zestawienie nauka, kultura i religia jest bardzo trudne do zrealizowania. Cieszę się, że te tematy są poruszane – mówi Stanisław.

Kolejne już 26 stycznia. Gościem diecezjalnego muzeum będzie Robert Szaj, astronom oraz dyrektor TVP Nauka. Opowie on o słońcu, w kontekście aktualnej wystawy prezentowanej w kieleckim muzeum.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO