Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Dbajmy o środowisko. Apel ks. biskupa Jana Piotrowskiego.

wtorek, 03 października 2017 15:17 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Dbajmy o środowisko. Apel ks. biskupa Jana Piotrowskiego.
Dbajmy o środowisko. Apel ks. biskupa Jana Piotrowskiego.
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Przed nami liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Z tej okazji, ks. biskup Jan Piotrowski wystosował specjalny list do diecezjan, w którym apeluje o ochronę powietrza.

- Stoimy dziś przed poważnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza, które dotyka nie tylko człowieka, ale też każdą istotę żywą. Niezmiernie ważnym jest podjęcie działań i walka o poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – pisze w liście ks. biskup Jan Piotrowski.

Hierarcha zauważa, że wiele osób nadal nie zna obowiązujących przepisów dotyczących ochrony  środowiska. Zwraca uwagę także na brak świadomości na temat negatywnych skutków spalania odpadów i najgorszej jakości paliw.  Mówiąc o zagrożeniach jakie niosą za sobą takie działania powołuje się na opinie specjalistów. - Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że działając w ten sposób truje nie tylko siebie, lecz także swoich bliźnich. Spalanie odpadów (resztek roślinnych, śmieci), najgorszych paliw, jak i korzystanie z kotłów, które nie spełniają norm emisyjnych, przyczynia się do pogłębienia problemu zanieczyszczenia powietrza w naszych miastach i wioskach, a w konsekwencji do utraty zdrowia i życia tysięcy osób. Jak informują lekarze i naukowcy, powstający smog prowadzi m.in. do przedwczesnej śmierci setek istnień ludzkich, uszkodzeń płodu, zawałów serca, chorób układu krążenia i chorób układu oddechowego, zaś zawarte w zanieczyszczonym powietrzu związki chemiczne są silnie rakotwórcze – informuje biskup.

Na zakończenie przypomina prośbę papieża Franciszka: - Papież Franciszek uczy nas: Świadomość powagi kryzysu kulturowego i ekologicznego musi przełożyć się na nowe nawyki. Wiele osób wie, że obecny postęp oraz zwyczajne nagromadzenie rzeczy i przyjemności nie wystarcza, aby ludzkie serce obdarzyć sensem i radością. Równocześnie nie potrafią one jednak zrezygnować z tego, co oferuje rynek… Bardzo szlachetne jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko, takich jak unikanie stosowania tworzyw sztucznych i papieru, zmniejszenie zużycia wody, segregowanie odpadów, gotowanie tylko wówczas, gdy będzie można zjeść to, co ugotowano, ostrożne podejście do innych istot żywych, korzystanie z transportu publicznego lub wspólne korzystanie z samochodu przez kilka osób, sadzenie drzew, wyłączanie niepotrzebnego światła itp. –czytamy w komunikacie.

Aby przeczytać całość kliknij TUTAJ.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO