Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Dotarli na Święty Krzyż

sobota, 23 września 2023 19:35 / Autor: Wojciech Dudkowski
Dotarli na Święty Krzyż
Dotarli na Święty Krzyż
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

1843 pielgrzymów, pomimo deszczowej pogody, wyruszyło na Święty Krzyż. W ramach XXIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego, prowadzeni przez przewodników PTTK, szli 12 trasami, by po południu uczestniczyć we Mszy świętej przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Przewodniczył jej biskup kielecki Jan Piotrowski.

Pierwszych 14 pielgrzymów pielgrzymi wyruszyło już o 5:30, szli z Kielc. Wybrali najdłuższą trasę, liczącą prawie 40 kilometrów.  Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak trasa Zbójecka z Bielin – wędrowały nią 453 osoby.

- Bardzo przyjemnie szliśmy, drzewa chroniły nas przed deszczem. Jestem tu drugi raz – to połączenie przeżyć duchowych z rekreacją i wypoczynkiem – mówi pani Maria.

- To fajne przeżycie. Trasa nie była długa, ale przy dzisiejszej pogodzie można już odczuć zmęczenie – dodaje Paulina.

Około godziny 14 wszyscy spotkali się w Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Tam wręczono odznaki dla najwytrwalszych pielgrzymów. O 15 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez biskupów: sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, kieleckiego Jana Piotrowskiego, ojców Oblatów ze Świętego Krzyża oraz kapłanów, którzy pielgrzymowali razem ze swoimi grupami.

- Dzisiejsze pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem „Krzyż jest drogowskazem życia”. To takie okno, przez które Bóg zagląda do naszego ludzkiego świata. Otwórzmy nasze serca dla tej Bożej Miłości – mówił, rozpoczynając Eucharystię biskup kielecki Jan Piotrowski.

Do hasła XXIV Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego nawiązywał w swojej homilii także biskup Krzysztof Nitkiewicz.

- Wyruszając rano w drogę, potrzebowaliście w większości przypadków przewodników, map, kierunkowskazów. Jak głosi hasło tegorocznego rajdu, pierwszym drogowskazem był krzyż. Jest on drogowskazem w codziennym życiu religijnym. Potrzebujemy go, aby podążać we właściwym kierunku – podkreślił.

Biskup mówił także o kolejnych etapach pielgrzymowania.

- Proces zbliżania się do Boga nabiera rozpędu i dynamiki, kiedy pielgrzymowi udaje się nawiązać kontakt wzrokowy z celem wędrówki. Z każdym krokiem serce uderza mocniej, by na mecie rozgorzeć ogniem, przepełniającym każdą cząstkę ciała. Może dlatego, pomimo niskiej temperatury na zewnątrz, w świątyni jest tak gorąco – bo płonie w nas ogień Bożej miłości – zauważył.

Posłuchaj całej homilii:

 

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbył się już po raz 24. To wspólny pomysł biskupa Kazimierza Ryczana i przewodników świętokrzyskich. Tegoroczny Rajd znalazł się wśród wydarzeń X Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej – organizowanej przez PTTK ogólnopolskiej akcji z okazji obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO