KOŚCIÓŁ
Jak żegnaliśmy papieża? Opowiada o tym wyjątkowa wystawa


Na placu przed kielecką katedrą otwarto wystawę „Kieleckie Pożegnanie Jana Pawła II, 2-8.04.2005”. Opowiada ona o pamiętnych dniach po śmierci Papieża Polaka.
Autorem ekspozycji jest Tadeusz Józef Matuszak, kielecki fotograf i dokumentalista, który zdradził nam kulisy powstania fotografii.
– W piątek, 1 kwietnia zadzwonił do mnie kolego i mówi: "Słuchaj, weź za mnie zajęcia w niedzielę trzeciego, bo wiesz, mam taką sprawę i nie mogę". Ja mówię: "Dobra, nie ma problemu." 2 kwietnia z żoną wychodziliśmy z katedry i spotkaliśmy dziewczyny, które płakały. Zapytałem, dlaczego płaczą. Odpowiedziały: „Umarł”. Wiedzieliśmy co się stało. Po powrocie do domu szybko włączyłem telewizję i zrobiłem kilka zdjęć ekranu telewizora. Następnego dnia, w ramach zajęć ze studentami poszliśmy przed katedrę. Jako fotograf dokumentalista, postanowiłem zrobić kilkudniową sesję, bo ludzie nawet wieczorem przychodzili w to miejsce. Mam około 150 fotografii, z czego na wystawie zaprezentowaliśmy 43. Chciałbym, żeby każdy miał okazję do ich zobaczenia – tłumaczy autor zdjęć.
Wystawa składa się z plansz, na których zaprezentowane są zdjęcia z tego szczególnego czasu odejście św. Jana Pawła II do Domu Ojca.
– Dziękowaliśmy Panu Bogu za dar jego osoby. W tym było też wiele łez i cierpienia ludzkiego, bo ludzie towarzyszyli Ojcu Świętemu w tym jego konaniu. Ta wystawa to jest dla nas takie przypomnienie, poniekąd rachunek sumienia, co robimy z dziedzictwem Ojca Świętego Jana Pawła II. Stawiam sobie to pytanie i myślę, że wszyscy, którzy zgromadzili się na dzisiejszej uroczystości – wyjaśniał Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Ekspozycje będzie można oglądać do 15 kwietnia.
http://www.emkielce.pl/kosciol/jak-zegnalismy-papieza-opowiada-o-tym-wyjatkowa-wystawa#sigProGalleria79ecdce4b4

![[VIDEO+FOTO] Młodzi przeżywają Rok Jubileuszowy w Rzymie](/media/k2/items/cache/777086d0bed225892a9c51fb04fc2de0_L.jpg)


![[FOTO+WIDEO] Biskup Marian Florczyk na Jubileuszu Młodych w Rzymie](/media/k2/items/cache/50136c5f3471ddd76a5b15a7677ee585_L.jpg)
![[FOTO+VIDEO] Diecezja kielecka na Jubileuszu Młodych w Rzymie](/media/k2/items/cache/dddcb5aa6f0373484ede6379fa584a04_L.jpg)


![[FOTO] Parafia w Przemykowie świętuje 700-lecie](/media/k2/items/cache/0e7fb1aadf1309fda42a28d51ee41baa_L.jpg)