Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Mieszkania dla lekarzy z Ukrainy we Włoszczowie

czwartek, 23 marca 2023 19:10 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Mieszkania dla lekarzy z Ukrainy we Włoszczowie
Mieszkania dla lekarzy z Ukrainy we Włoszczowie
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Lekarze i pielęgniarki z Ukrainy wraz z rodzinami zamieszkają we Włoszczowie. W czwartek, 23 marca, oddano do użytku sześć lokali przeznaczonych na ten cel. – Dom, w którym się znajdują to dar od jednej z lekarek i jej siostry. Dziesięć lat temu postanowiły one przekazać go Caritas Diecezji Kieleckiej na cele społeczne – powiedział ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.

Dom, o którym mowa to budynek o łącznej powierzchni 400 m2.  

- Przez długi czas nie wiedzieliśmy na co go przeznaczyć. Był on za mały, by otworzyć w nim większą placówkę, jak chociażby ośrodek zdrowia. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, a do naszego kraju zaczęli napływać uchodźcy narodził się pomysł, by zorganizować w tym budynku mieszkania dla lekarzy z Ukrainy – wyjaśnił ks. Banasik.

To się udało. Dom przeszedł gruntowny remont. Powstało sześć mieszkań.

- Mamy już trzy rodziny, które czekają na wprowadzenie. Myślę, że w niedługim czasie znajdą się kolejne – uzupełnia kapłan. – Mamy nadzieję, że wraz z tymi mieszkaniami, ci lekarze, pielęgniarki i ich rodziny otrzymają dobrą  perspektywę na przyszłość, bo o ile z pracą dla pracowników służby zdrowia nie powinno być problemu, o tyle z mieszkaniami może być kłopot – dodaje.

Ks. Banasik podkreśla jednocześnie, że we Włoszczowie są placówki, które poszukują lekarzy i pielęgniarek. Mowa o przychodni prowadzonej przez Caritas, jak i szpitalu powiatowym.

Uroczyste otwarcie mieszkań odbyło się 23 marca. Lokale poświęcił i pobłogosławił ks. biskup Jan Piotrowski.

- Nie ma dobra, które samo spadnie z nieba. Tym dobrem trzeba żyć. Dlatego gratuluję Wam. Niech ten dom będzie znakiem, że to dobro nadal trwa. Obyśmy nie stracili tego ducha wrażliwości – mówił do zebranych biskup.

Remont domu we Włoszczowie kosztował dotychczas ponad 400 tys. zł. Wsparcie finansowe na ten cel przekazali: Caritas Polska, Fundacja Habitat for Humanity Poland, Fondation de France oraz lokalne firmy Sambel i Lhoist Bukowa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO