Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

O wartości życia i rodziny w Radiu eM Kielce

niedziela, 30 maja 2021 16:07 / Autor: Wojciech Dudkowski
O wartości życia i rodziny w Radiu eM Kielce
O wartości życia i rodziny w Radiu eM Kielce
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W naszym studiu gościliśmy dziś (niedziela, 30 maja) organizatorów tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny, który w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, miał nieco inny charakter - nie było bowiem, ze względu na pandemię, tradycyjnego przemarszu ulicami Kielc. Nasi goście mówili o tym, jak ważną wartością jest każde ludzkie życie.

W studiu zasiedli Włodzimierz i Elżbieta Rybczyńscy – starostowie Marszu dla Życia i Rodziny, członkowie Wspólnoty Domowego Kościoła oraz Tomasz Bogucki – z Ruchu Światło-Życie. Wszyscy należą do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Przez zdalne połączenie obecni z nami byli: prof. Bogdan Chazan, Jan Pospieszalski, prof. Stanisław Góźdż, Paweł Kwaśniak i ks. dr Stanisław Słowik.

– Ten dzień, kiedy wychodzimy świętować wartości życia i rodziny ma być radosny i wesoły, poświęcony naszym rodzinom. Z reguły zwieńczeniem marszu był koncert i festyn rodzinny. W tym i ubiegłym roku nie możemy się spotkać, ale realizujemy to wydarzenie w inny sposób, tu na antenie Radia eM – wyjaśnił Włodzimierz Rybczyński.

Marsz odbył się pod hasłem „Rodzina Bogiem silna mocą swego narodu”.

– Słowa kardynała Wyszyńskiego sprzed ponad 60 lat stają się coraz bardziej aktualne. Prymas widział siłę w rodzinie i narodzie – te wspólnoty istnieją zawsze, niezależnie od władz. Uznał też, że naród jest rodziną rodzin – powiedziała Elżbieta Rybczyńska.

– Musimy pokazać społeczeństwu wartości życia i rodziny. Pozdrawiamy też wszystkie rodziny zastępcze, które dziś obchodzą swoje święto – zaznaczył Tomasz Bogucki.

Pierwszym telefonicznym gościem Radia eM Kielce był prof. Bogdan Chazan, ginekolog położnik, były krajowy konsultant ds. ginekologii, znany z odmowy przeprowadzana zabiegów aborcji:

– Współczesna embriologia nie ma wątpliwości, że życie ludzkie zaczyna się w momencie zapłodnienia. To jest już nowy człowiek, któremu należy się pełna godność. Moim zdaniem w Polsce życie bronione jest dobrze, zazdroszczą nam tego chrześcijanie w całej Europie i na świecie. Przypomnę, że w przeddzień ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego odbyły się w Warszawie modlitwy o takie właśnie rozstrzygnięcie sprawy oraz uderzenie w dzwon „Głos Nienarodzonych”  – powiedział prof. Chazan. Dodał także, że jest potrzeba wsparcia rodzin, wychowujących niepełnosprawne dzieci.

W kolejnej części programu prof. Chazan mówił o niepłodności i naprotechnologii, która jest uznaną przez Kościół metodą leczenia

- Naprotechnologia to postępowanie, oparte na współczesnej wiedzy medycznej, które pomaga zdiagnozować przyczynę niepłodności w małżeństwie. Jej podstawą jest pragnienie doprowadzenia do naturalnego poczęcia w wyniku szczegółowej i dokładnej oceny stanu zdrowia kobiety i mężczyzny. Podejmuje się odpowiednie działania, ukierunkowane na zidentyfikowane przyczyny – tłumaczył.

Gościem naszego radia był także Jan Pospieszalski, muzyk i dziennikarz, autor programu „Warto Rozmawiać”. Wspominał prymasa Stefana Wyszyńskiego, autora hasła dzisiejszego wydarzenia, oraz o obchodach Millenium Chrztu Polski:

- To hasło słyszałem chyba nawet osobiście, podczas obchodów millenijnych na Jasnej Górze. Te uroczystości były zwieńczeniem całego duchowego programu, który trwał od 1956 roku, od Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego. W tekście Ślubów należy zwrócić uwagę na proporcje – aż 6 z 9 haseł odnosi się do życia społecznego i religijnego. Chodziło m.in.  o godność człowieka, nierozerwalność małżeństwa, ochronę dzieci przed zepsuciem. Dziś powiedzielibyśmy, że Kościół miesza się do polityki – zauważył Jan Pospieszalski.

Następnym gościem radia eM był prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Podkreślał wielkie znaczenie rodziny w kwestii dbałości o zdrowie:

- Widzimy lawinowy wzrost zachorowań na nowotwory. W naszym centrum, pacjenci przychodzą w wysokim stopniu zaawansowania, w fazie przerzutu. To dramat. Trzeba zrobić wszystko, żeby społeczeństwo chciało dbać o swoje życie i zdrowie. Według powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, jeżeli dziecko nie będzie nauczone przez rodziców, że trzeba dbać o własne zdrowie i chodzić na badania, to nie będą one budziły większego lęku. A zdrowa rodzina to zdrowe społeczeństwo – powiedział prof. Stanisław Góźdź

Z prowadzącym rozmawiał też Paweł Kwaśniak, koordynator Samorządowej Karty Praw Rodzin oraz koordynator Marszów Dla Życia i Rodziny. Mówił m. in. o inicjatywie przesunięcia obchodów Dnia Ojca na 19 marca, w uroczystość Świętego Józefa

- W Polsce Dzień Ojca pozbawiony jest kontekstu historycznego i kulturowego. A w dobie kryzysu ojcostwa i męskości, któż mógłby być lepszym wzorem, niż święty Józef? Chcemy wystąpić z projektem uchwały do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by takie święto ustanowić. Chcielibyśmy zrobić to w trakcie Roku Świętego Józefa, ustanowionego przez Papieża Franciszka w Kościele Powszechnych - tłumaczył nas gość i zachęcał do złożenia podpisu pod inicjatywą

Ostatnim gościem naszej audycji był ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. Opowiadał o instytucjach, powołanych do pomocy rodzinom:

- Wachlarz pomocy, udzielanej rodzinom w kryzysie można podzielić na dwa obszary – to jest pomoc doraźna dla rodzin, mieszkających w swoich domach rodzinnych – mamy dla nich Centrum Interwencji Kryzysowej, które funkcjonuje całodobowo, udzielamy porad i konsultacji psychologicznych. Jest też Dom Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Mamy także Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece, a w Kielcach podobną formę wsparcia oferuje Schronisko dla Kobiet z Dziećmi. Są również miejsca takie jak mieszkania chronione, które pozwalają funkcjonować potrzebującym osobom przez okres kilku lat - wyjaśnił ks. Słowik

Zwieńczeniem Marszu dla Życia i Rodziny była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w kieleckiej katedrze oraz koncert Chóru Garnizonowego z Kielc. Relacja z Bazyliki Katedralnej dostępna jest tutaj

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO