Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Papież Franciszek powołał biskupa Mariana Florczyka do watykańskiej rady

sobota, 18 lutego 2023 16:34 / Autor: Łukasz Czerwiak
Papież Franciszek powołał biskupa Mariana Florczyka do watykańskiej rady
Papież Franciszek powołał biskupa Mariana Florczyka do watykańskiej rady
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W sobotę, 18 lutego, papież Franciszek powołał trzech polskich biskupów do dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Wśród nich jest biskup Marian Florczyk.

Dotychczas bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. duszpasterstwa sportowców, był członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury, która po reformie Kurii Rzymskiej weszła w skład nowo utworzonej Dykasterii Kultury i Edukacji. 

Papież Franciszek utworzył ją piątego czerwca 2022 roku i wchodzi ona w skład 16 tego typu kolegiów. Dykasteria to urząd administracyjny Kościoła katolickiego. Sekcja, do której powołany został biskup pochodzący z Kielc, dba o promocję chrześcijańskiej kultury i wzbogacanie jej oraz o to, aby pomysły duszpasterskie kapłanów były aktualne w dzisiejszym świecie. Rada zajmuje się także zadaniami z dziedziny edukacji. Członkowie dykasterii opracowują podstawowe zasady kształcenia w odniesieniu do szkół, instytutów studiów wyższych katolickich i kościelnych.

Oprócz bpa Mariana Florczyka, w radzie znaleźli się: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Prefektem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji jest portugalski kardynał José Tolentino Calaça de Mendonça.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO